| PanaitescuMario a întrebat:

Daca la 13 ani si 9 luni am 1.71 ce inaltime o sa am la 18 ani? Avand in vedere ca nu fac foarte foarte mult sport, mai inot uneori, alerg si fac sala

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Nimeni nu stie, posibil 1.85m, posibil 1.90m depinzadn strictd e perioada ta de crestere.
Cei acre cresc in prima perioada a pubertatii isi incheie cresterea la 17-18 ani. Ceilalti incep pe la 15 ani si cresc pana pe la 20 sau cresc constant cativa cm in fiecare an.
Sala NU este recomandata pentru copii, fiind suficient un sport.

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu se stie. Ai putea si sa te opresti pe la 1.75, sau sa treci de 1.80

| seth2016 a răspuns:

In principiu inaltimea este determinata genetic, e posibil sa ajungi la fel de inalt ca parintii tai.
Daca determinarea genetica este considerata a fi intre 60 si 80% iti mai raman cateva procente pe care le poti controla cu mancare sanatoasa, somn si miscare.

Pe net o sa gasesti tot felul de calculatoare cu care poti sa-ti faci o idee la ce inaltime vei ajunge:
https://www.calculator.net/height-calculator.html