| Anonim333336585858 a întrebat:

Daca nu beau si nu fumez la 18 ani sunt pampalau sau bleg? nu prea ma atrag cele doua, dar toti ma intreaba de ce nu fumez.

17 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Eu am 19 ani si n-am fumat si n-am baut niciodata. Nu este nicio problema. Nu esti pampalau, ba chiar pot sa zic ca esti "special". Cinste tie.

| RAY a răspuns:

Nici eu nu fumez tigari,iarba doar noaptea ca ziua ma vede politia,pe bune man nu esti bleg, fi doar mai barbat,baga sport,citeste o carte despre evolutia ta ca individ
fi mai tupesit, curajos, nefricos, hotarat, nu lasa alti sa rada de tine, nu lasa alti sa-si bata joc de tine, invata karate si o sa vezi cine va mai comenta cu tupeu, viata e o lupta

| RainmakerX a răspuns:

Hey! Nu te lua dupa altii! Nu esti pampalau, esti special! Este o diferenta majora intre cele 2!

Stii ceva, si eu sunt la fel si pur si simplu nu imi pasa de ce zic altii.

1.De ce sa bei?
Nu stiu, dar eu de cand eram mic nu puteam sa suport bauturile. Nu beau altceva decat suc si sampanie de revelion *nu ma luati cu berea...asta e si mai si, am o problema cu ea si vomit*
Eu unul nu beau nimic in afara de sucuri si apa. Atat. Sunt considerat ciudat? Da, de foarte multe ori. Imi pasa? Nu, de ce sa-mi pese de parerile lor. Pur si simplu nu-mi face placere sa fac asta.

2.De ce sa fumezi?
Tata este fumator...nu are nimeni nimic cu asta dar pur si simplu am vazut cat s-a chinuit ca sa nu mai fumeze atunci cand a fost 1 saptamana bolnav. Pur si simplu mi se pare inutil sa fumezi.
De ce?
Provoaca dependenta, iti strici plamanii, dai o multime de bani si pentru ce? Ca sa mori mai repede? Daca traiam mai mult daca fumam atunci poti sa stii ca ma apucam dar asa in niciun caz.
Ce placere pot sa simta unii in acel fum imbacsit? Eu unul sunt obisnuit cu acel fum insa nu am pus in viata mea gura pe o tigare, nici macar pe una electronica atunci cand am fost oarecum "rugat" sa incerc. (*e o poveste lunga*)

Nici macar atunci.
De ce? Mi se par complet inutile, lipsite de sens, facute numai ca sa le ia banii oamenilor care nu au vointa destul de puternica pentru a se putea lasa si care pur si simplu devin dependenti. Se calmeaza atunci cand fumeaza. Asa zic toti. Eu unul ma calmez in ritmul meu, nu am nevoie de asa ceva ca sa ma simt mai bine.

De ce nu o sa ma apuc in viata mea de fumat?
1.Am vointa, nu ma las influentat de ce cred prostii de pe langa mine.
2.Tin la sanatatea mea. Eu unul vreau sa pot sa ajunge la batranete ca sa-mi vad nepotii crescand...*da, stiu ca sunt adolescent*.
3.Sunt prea zgarcit pentru asa ceva.
Daca as strange banii de pe "tigari" as putea cumpara ceva util sau daca nu atunci as lua un gadget, ceva si tot mai util decat acele tigari ar fi.
Si chiar daca nu iti iei nimic de acei bani.
Am avut o profesoara de franceza care a fumat foarte multi ani. A mers odata la un orfelinat cu niste eleve si a vazut cum erau copiii de acolo.
S-a lasat de fumat dupa ce s-a straduit foarte mult dar tot mai strangea banii de pe tigari. In fiecare an, cu banii stransi se ducea la orfelinat cu elevele ei si facea cadouri. Pur si simplu am plans cand am vazut un videoclip de acolo si sunt baiat, ce naiba...
Cu acei bani poti sa faci altceva, poti sa faci un bine!
Pastrezi si banii si iti pastrezi si viata (*sanatatea*) Ce dai in schimb? Nimic.
Mie mi se pare o afacere destul de profitabila...sa nu te apuci de fumat.

Tine minte! Esti special, nu pampalau, este o diferenta majora intre cele 2.
Felicitari pentru ca nu te atrag cele doua, esti cu adevarat special... peste 65% din tinerii din ziua de azi ori fumeaza ori beau. *mult*

| anonim_4396 a răspuns (pentru RainmakerX):

Ce raspuns scurt laughing

Imi place, ti'am mai urmarit din ele big grin

| RainmakerX a răspuns (pentru anonim_4396):

Scriu foarte repede.Am antrenament rolling on the floor *Cum adica?*

Pai scriu foarte mult atat pe laptop cat si pe tableta. Laptop-ul meu are o tastatura speciala, un pic mai mica decat una obisnuita, de aceea distanta dintre taste este una foarte mica. La inceput imi venea sa-l sparg cand am vazut dar acum m-am obisnuit si este mult mai bine asa.

Deci, pentru mine este un raspuns "common". happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru RainmakerX):

E fain sa ai o astfel de tastatura cu a mea ma X_____X
Am tastele si in spaniola : ñ N ¿ Çç (Tipul care mi-a bagat windows'ul este spaniolbig grin)
Tastele mele sunt schimbate, nu stiu ce Dumnezo' are...laughing

Oricum... abia am reusit sa retin numele, cand te'am bagat la favoriti am scris Arima sau Khan ( ca nu stiam cum te cheama)
Acum...le stiu big grin

| RainmakerX a răspuns (pentru anonim_4396):

Gata cu chat-ul la intrebarea omului...ii facem notificari degeaba.

| Axys a răspuns:

Ei sunt prosti! pi de ce sa arzi banii aiurea pe tigari sau pe bautura dai pemancare sau pe haine.

| Axys a răspuns:

Aici depinde si de alegeriile tale

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Numai tampiti sau cocalarii te intreaba de ce nu fumezi. astea sunt fite de oameni prosti

| Kenya a răspuns:

Nu esti bleg si nici pampalau, esti doar mai destept ca ei.

| Codreanu_Anduta_1991 a răspuns:

Mai bine e sa nu bei si sa nu fumezi. Iti faci viata mai frumoasa si vei fi mai sanatos, vei avea parte de o batranete ok, pe cand daca fumezi, ai nevoie de bani, sunt destul de scumpe tigarile.In viata ste usor sa te apuci si aproape imposbil sa te lasi (desi se poate ), deci mai bine, daca poti te poti considera un om deosebit, nici -decum bleg sau pampalau.

| rousz a răspuns:

Nu esti niciunul din cele doua, foarte bine ca nu ai vicii din acestea

| intrlp a răspuns:

Daca te apuci de fumat nu o sa mai poti sa te opresti si stiu doua urmari:infarct si cancer. Uita-te la plamanul unui fumator.E negru ca la Cola.Toti zic ca e daunator.Despre bautura:poti sa bei zilnic dar cu masura(stiu un caz):un prieten are sticla de vin la pat si nu s-a imbatat niciodata, deoarece e inteligent si stie cand sa se opreasca. Daca candva vei bea peste masura si simti asta fa asta:pune doua degete pe limba in spate si vomita.Vei elimina alcoolul fara nici un risc de imbatare.Imi dai funda?

| meinyiddishekop a răspuns:

Cred ca termentul pe care-l cauti e "lache". Ce-ai facut cu viata ta. Mi-ar fi jena sa ies pe strada. Pune dracu' mana pe pipon si da si tu la ABS la vreuna mai teapana. Creste o barba, pune niste par pe piept.

| rRamses a răspuns:

Sa fumezi sau sa bei mi se pare cea mai mare porcarie.Sa bei ocazional asta e altceva, nu am nimic impotriva dar nu sa fii un betiv inrait.Deci nu esti un pampalau ci un om cu cap dupa parerea mea. De ce ai da bani pe ceva care te omoara cu zile la propriu? "Un fum" care are numai si numai dezavantaje. De ce sa dai banii pe bautura si tigari cand poti sa iti cumperi altceva din banii aia, ceva util care nu iti distruge sanatatea.

| AnnaPaula29 a răspuns:

Daca nu bei si nu fumezi, felicitari! Esti un om cu capul pe umeri si unul care isi cunoaste limitele. Cu alte cuvinte, un baiat model!