| ANONIM123321123321 a întrebat:

Daca ramai corigent și treci cum se calculează media pentru a intra la liceu?
Dau funda

1 răspuns:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Dacă te referi la corigența din toamnă, va fi necesar să promovezi examenul (oral + scris), iar pe urmă te vei putea înscrie la un liceu unde au rămas locuri libere. Nu vei mai susține examenul de Evaluare Națională, care se dă doar o dată pe an.
Media se calculează în mod normal, adică se adună toate mediile, iar rezultatul se împarte la numărul disciplinelor. Poți intra chiar și la un liceu teoretic, dacă nu s-au ocupat locurile. În cel mai rău caz, te poți înscrie la o școală profesională de trei ani. Te orientezi spre meseria care îți place și vrei să o practici. Pe urmă, te înscrii la seral și continui cu liceul (cls a XI-a și a XII-a).