| eumyname a întrebat:

Mai poti intra in liceu daca ai media sub 5? si cum se calculeaza media?

Răspuns Câştigător
| robandu99 a răspuns:

Salut..in primul rând trebuie sa justifici care dintre medii este 5. dacă e media finala de admitere si specializarea pe care o cauti la un anumit liceu nu are o medie de finala de admitere din anul precedent atunci da.dar dacă nu ai 5 media de admitere atunci o poți calcula astfel: media claselor 5-8 + media evaluării naționale toată supra 2... dacă ai rămas corigent(ă) pe clasa. a 8a atunci vei fi repartizat undeva unde e au mai rămas disponibile locuri..cred ca de preferința unde alegi tu sa mergi..ca mai ai o șansa să-ți alegi tu viitorul liceu..in funcție de câte locuri au mai rămas..straduiestete sa ai in media evaluării naționale peste 5 te rog.așa ți-ar fi mai ușor...MULTA Bafa!

6 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Vezi, aici, formula de calcul a mediei admiterii 2014:http://www.isjtl.edu.ro/......e_2014.pdf

Poti sa fii admis cu medie mai mica de 5, in functie de optiunile tale din fisa de inscriere. Daca estimezi ca vei avea o medie de admitere mica sau foarte mica, alege, ca optiuni, acele scoli unde media admiterii 2013 a fost mica.
Ca noutate in 2014, se infiinteaza, in cadrul liceelor tehnologice, clase profesionale--- poti invata o meserie timp de 3 ani de la absolvirea clasei a 8-a iar la sfarsitul perioadei de pregatire vei avea o diploma cu un anumit nivel de calificare intr-o meserie.Pe parcursul celor 3 ani de scoala profesionala vei face atat teorie( la clasa) cat si ucenicie (practica) intr-un loc de munca specific meseriei alese.

| Goguletzu a răspuns:

Nu stiu daca ai cum sa promovezi daca ai media sub 5 happy, din cate stiu ca sa treci clasa trebuia ca la toate materiile, media anuala sa fie cel putin 5, succes

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

"Calculul mediei de admitere
utilizate pentru admiterea în învățământul liceal
pentru anul școlar 2014-2015 :

1. Media de admitere, pe baza căreia se realizează înscrierea în clasa a IX-a a absolvenților învățământului gimnazial, se calculează ca medie ponderată între media generală la evaluarea naţională susţinută de absolvenţii clasei a VIII-a, care are o pondere de 75%, şi media generală de absolvire a claselor a V-a – a VIII-a, care are o pondere de 25% în calculul mediei de admitere.

2. Calculul mediei de admitere se face astfel:

MA = ( ABS + 3 EN ) / 4

unde:
MA = media de admitere.
ABS = media generală de absolvire a claselor a V-a – a VIII-a;
EN = media generală obţinută la evaluarea naţională susţinută de absolvenții clasei a VIII-a" - SURSA = Anexa 2 din Ordinul 4925/29.08.13 - vezi linkul :
edu.ro/index.php?module=uploads&func=download&fileId=18352

Ceea ce spui tu se aplică începând cu Evaluarea Naţională 2015 - vezi linkul :
http://www.gandul.info/......5-11490588

http://www.hotnews.ro/......imum-5.htm

Toate cele bune.

| Ayako a răspuns:

Intri la Mecanică sau Alimentară.

| IngerasulMicutz a răspuns:

De calculat media nu stiu...dar nu cred ca mai poti intra la liceu..normal ca sa poti intra ar trebui sa ai media peste 5

| danyel2012 a răspuns:

Da poti depinde de profil