| totElodia a întrebat:

Daca sunt olimpica nationala la limba romana, capitolul creatie literara (poezii, creati lirice, epice), am sanse sa ajung la Oxford sau Harvard? Cum? La cine anume trebuie sa fac apel? ( va rog sa lasati ironiile la o parte ) P. S: sunt clasa a 7-a.

Răspuns Câştigător
| corolav a răspuns:

După părerea mea, calitatea de olimpic la limba română nu are nici o legătură cu dorinţa de a studia la Oxford sau la Cambridge.
Pentru a studia la aceste mari universităţi britanice trebuie, în primul rînd, să ştii foarte bine limba engleză, nu limba română.
Acolo, dacă te duci, nu te duci să te perfecţionezi în limba română.
Se învaţă politică, istorie universală, geologie, arheologie, ştiinţe exacte ( matematică, fizică, chimie, biologie), economie.
Admiterea la aceste două universităţi se face pe bază de dosar şi interviu. Aplicaţia se face direct la secretariatul celor două instituţii de învăţămînt.
Te poţi interesa la ministerul învăţămîntului, sau la inspectoratul judeţean de învăţămînt de care aparţii sau, cel mai exact, cele mai bune informaţii le obţii în legătură directă pe online.

2 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Şi, mai e o problemă foarte, foarte importantă!
Aceea a banilor, a taxelor pentru studii.
Nu ştiu care sînt condiţiile prin care poţi primi bursă.

| Nikufol a răspuns:

Nu =p