| Anyta2000 a întrebat:

Daca te flamanzesti si faci jogging si mergi cu bicicleta poti slabi mult intr-o zi?

Răspuns Câştigător
| luniii a răspuns:

Daca te infometezi ai sanse mai mari sa faci gastrita decat sa slabesti.Plus ca nu ai cum sa slabesti intr-o zi.Mananca sanatos si fa sport asta e singura sansa sa slabesti(cel mai scurt timp 1 luna).

4 răspunsuri:
| CristianCRS a răspuns:

Nu exista slabit intr-o zi, diferenta de greutatate care reiese dupa o zi de antrenamente sau ce ai zis tu mai sus, este datorita faptului ca nu mananci nimic si elimini multa apa prin transpiratie.Asadar nu slabesti, dar da se va observa o diferenta la greutate, dar cred ca e imposibil sa nu mananci nimic si sa faci activitate fizica prelungita, poate e posibil dar bine nu o sa iti fie, corpul are nevoie de resurse sa mentina efortul. Sfatul meu sa incerci altceva ce nu implica infometarea. Succes

| Nickname1890 a răspuns:

"Flamanzitul" sau corect spus infometarea nu este o metoda eficienta de a slabi. Sa iti spun si de ce: In primul rand nu este sanatos si presupune multe riscuri: automat prin infometare se pierd multe vitamine si minerale necesare bunei functionari ale organismului, lipsa acestora poate duce la o dereglare a organismului, atrofiere musculara, batai neregulate ale inimii etc.

Legat de partea de slabit, atunci cand te infometezi, intr-adevar fortezi organismul sa functioneze pe grasimi DAR corpul tau nu este chiar atat de prost. Vazand ca nu mai intra mancare, el o sa traga cat mai mult sa-si pastreze rezervele de grasime pe o perioada cat mai indelungata, de aceea nu vei slabi foarte repede, sau in cazul in care vei slabi sa presupunem 10kg in o saptamna de infometare (am pus o cifra fictiva, nu stiu cat poti slabi asa) cat vei putea sa continui cu infometarea? maxim 2 saptamani dupa care ori ajungi in spital ori incepi sa mananci cat de cat normal. Eh in momentul in care vei incepe sa mananci normal corpul tau fiind in criza va face tot ce e posibil sa stocheze cat mai multe grasimi pentru a avea rezerve in caz de o noua perioada de infometarea de-a ta. Deci vei pune pe tine poate chiar mai mult decat ai dat jos.

In plus daca te "flamanzesti" nu vei mai avea energia necesara de a face jogging sau de a merge cu bicicleta. Te vei simti absolut lesinata, si nu vei consuma cate calorii ai consuma in mod normal pentru ca nu vei putea face antrenamentul destul de lung.

Sper ca ti-am raspuns.

| M25M a răspuns:

Daca faci toate actiunile mentionate sunt sanse bune sa lesini. Nu te inflamanzi caci iti va afecta organismul, incearca in schimb sa mananci sanatos si sa faci exercitii. Retine ca trebuie sa ai 3 mese pe zi... deci inflamanzirea nu este o solutie pentru sanatatea ta.

| Grefă a răspuns:

Intr-o zi cam 300-400g daca faci toata ziua, in o saptamana ai sanse la 1, 5kg.