| Anonim0246O a întrebat:

Dacă un om trebuie dus la azilul de bătrâni iar copiii nu vor sa semneze, poate sora lui?

8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Cine il duce?
Nu dai anumite explicatii dar critici pe cei care vor sa te lamureasca.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ce înseamnă că trebuie dus? De ce trebuie?

| Anonim0246O explică (pentru sadrian46):

Ca asa trebuie, ori răspunzi la întrebare ori nu. Detaliile nu sunt importante, vezi-ti de treaba ta daca nu stii sa răspunzi

| sadrian46 a răspuns (pentru Anonim0246O):

Și care e înrebarea? Ca să pot răspunde, trebuie clarificat. Nimeni nu este dus la azil, ci este internat la azil. Despre ce semnătură este vorba? Dacă acea persoană nu are capacitate juridică, se decide un tutor, o tutelă pentru ea, prin hotărâre judecătorească, Dacă sora, sau oricine altcineva, nu este tutor, nu poate semna pentru această acțiune. Acesta detaliu este foarte important. De aceea am întrebat. Acum te-ai lămurit?

| Anonim0246O explică (pentru sadrian46):

Era normal ca urma sa fie internat, am zis "dus" ca sa fie pe înțelesul tuturor. Nu are niciun tutore si nu are nicio treabă cu vreo hotărâre judecătorească.

| sadrian46 a răspuns (pentru Anonim0246O):

Atunci de ce are nevoie să semneze cineva pentru aceasta? De ce trebuie să semneze copii?

| sadrian46 a răspuns (pentru Anonim0246O):

Nu știu ce școală ai și ce știi. O să te lămuresc cât pot. O internare la azil, de bătrâni sau azil psihiatric necesită acprdul și deci semnătura pesoanei în cauză. În cazul unui bătrân care are un handicap psihic, demență senilă, cae nu poate decide el însuși asupra situației lui, această situație se decide de către ocomisie medicală. În acest caz, se instituie în mod legat o tutelă. O persoană apropiată din familie, devine în mod legal tutore. În acel moment el deține o adeverință care îi conferă această calitate. Din acel moment, de câte ori este nevoie de semnătura acelei persoane, penrtru intenare în spital în acest caz, sau penrtru o vânzarea unui bun imobil, el înlocuiește persoana respectivă și semnează în numele lui. Astfel, dacă d-ta nu ai calitatea de tutore al tatălui d-tale nu poți decide internarea lui în azil, astfel încât să semnezi un act de internare.

| just4ubr2015 a răspuns:

Acolo sa ajungi si tu daca nu esti in stare sa ai grija de parintele tau si la felul tau isteric e clar ca vrei sa scapi de el ca sa stai linistit