| luisika a întrebat:

Dati-mi si mie un eseu cu tema,, sanatatea corpului"

Răspuns Câştigător
| Andreea_2633 a răspuns:

Igiena pielii

Corpul uman este separat de mediul extern in care traieste de un strat izolator si totodata protector(antimicrobian,antitoxic),si anume de piele. Necesitatea de a asigura curatenia corporala rezulta din faptul ca numai astfel pielea isi poate indeplinii functiile sale multiple:
• senzorial-de receptie a impulsurilor tactile si termice
• respirator-de eliminare a bioxidului de carbon
• excretor-de eliminare a catabolitilor prin transpiratie
• de termoreglare-pentru mentinerea temperaturii normale a corpului.
Pielea ocupa o suprafata mare,fiind locul pe care se depoziteaza cu mare usurinta impuritati fizice,chimice sau numerosi si diversi microbi, acestia din urma prezentand in multe cazuri o permanenta amenintare pentru sanatatea organismului, pericolul fiind cu atat mai mare cu cat varsta individului este mai mica.

Igiena deficitara poate determina, prin dezvoltarea unui proces infectios local, formarea unor elemente de foliculita sau de piodermita (mici colectii purulente pe tegumente, situate mai ales la radacina firului de par) sau chiar a unor leziuni mai intinse, adevarate furuncule, simple sau multiple (furunculoza generalizata).

Riscul infectiilor cutanate este crescut, chiar cu respectarea riguroasa a masurilor de igiena, deoarece in mod normal pe 1 cm patrat de suprafata corporala se gasesc in medie de 40000 de microbi (existand unele regiuni, precum cea din jurul gurii, nasului, organelor genitale sau anusului, unde numarul de microbi este incomparabil mai mare); inmultirea lor considerabila invinge cu usurinta mijloacele de aparare locala, asa incat apar repede semnele bolii cutanate. Sub actiunea germenilor, substantele organice aflate pe pielea neingrijita se degradeaza, ducand la aparitia de compusi cu miros dezagreabil, unii dintre ei chiar iritanti pentru tesuturile cutanate. In mod normal, o piele curata, bine ingrijita si intretinuta este capabila sa se apere impotriva germenilor infectiosi (in special microbienii), distrugandu-i; daca insa pielea nu este curata, capacitatea ei de aparare antimicrobiana este redusa sau chiar nula.

' Curatenia pielii se asigura cu usurinta prin spalarea ei cu apa, preferabil calda(35-38 C) si sapun. In afara efectului sau de curatenie locala, spalarea asigura tegumentelor si o intensificare a circulatiei sangelui; are in plus si actiune calmanta asupra sistemului nervos, creand, la scurt timp de la terminarea spalarii, o stare de buna dispozitie...

Atentie : Textul de mai sus este doar un preview al referatului, pentru a vedea daca continutul acestui referat te poate ajuta. Pentru varianta printabila care poate sa contina imagini sau tabele apasa butonul de 'download'!

Evaluare Nationala 2011
Calendar Evaluare Nationala 2011
Lista Discipline Evaluare Nationala 2011
Subiecte Evaluare Nationala 2011
Rezultate Evaluare Nationala 2011
Teste Online
Teste Vedete
Teste Psihologice
Teste Cultura Generala
Teste Compatibilitate
Mini-teste
Teste Haioase
Teste Fete
Teste Baieti
Referate
Astronomie
Biologie
Chimie
Diverse
Drept
Economie
Link-uri utile:
Internet mai sigur
Lucrari de licenta
Filmulete haioase
Referate pentru elevi si studenti
Cazare Romania
Gradinite
Imparte.ro
Clopozaurul Cici
Fii si tu un mic revolutionar!
Meditatii
Paste
© 2001-2010 Active Soft | contact@clopotel.ro | Termeni si conditii | Politica de confidentialitate | Publicitate | Metode de promovare

© Clopotel.ro. Toate drepturile rezervate.

Toate imaginile, textele sau alte materiale prezentate pe site sunt proprietatea clopotel.ro si nu pot fi preluate fara acord scris. Va rugam sa consultati Termenii si conditiile de utilizare a site-ului. Informati-va despre Politica de confidentialitate. Daca ai intrebari sau sugestii care pot ajuta la dezvoltarea site-ului scrie-ne la adresa contact@clopotel.ro.

1 răspuns:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Tu nu te pricepi să faci unul sau vrei unul de-a gata?
Site-ul nu rezolvă temele voastre de școală!
Este de datoria ta să te interesezi, www.e-referate.ro sau www.referate.ro ori te deplasezi la bibliotecă. Trebuie să simți că mergi la școală.
Pa, pa.