| tagastatud_6576 a întrebat:

Dau funda cui imi spune etapele de la aeroport. Unde trebuie sa merg prima data, ce fac, in ordine cronologica! specific ca in 26 martie voi pleca la Palermo de pe aeroportul de la Targu Mures. Cred ca voi avea escala la Roma! Va rooog! Msss!

Răspuns Câştigător
| corolav a răspuns:

Te duci la checking, unde ţi se face verificarea bagajelor. Ţi se verifică d.p.d.v. volumetric şi şi al gretăţii bagajul de cală. Acum, mai nou( depinde şi de companie)se admite un singur bagaj de persoană cu maximum 23 de kilograme ( tot bagajul ). Ce este în plus peste acest barem te obligă să -l scoţi. De asemenea bagajul de salon ( de mînă, cel pe care îl vei pune undeva deasupra locului tău din avion, precum e la tren) nu se permite a avea peste 10 kilograme şi acesta, de asemenea, trebuie să se încadreze într-un stas volumetric. Unele companii chiar au un cadru metalic prin care te pune să treci acest bagaj. Dacă nu se încadrează te obligă să-l refaci.
Vei fi întrebat de anume tipuri de bagaje şi trebuie să nu ascunzi ceva în declaraţie. Dacă cumva li se pare controlorilor ceva suspect şi te pune să deschizi bagajul, dacă declaraţia ta nu a fost corectă, rişti să ţi se anuleze plecarea şi implicit pierzi biletul. După acest control laşi la ei bagajul de cală, ţi se dă un tichet pentru bagaj şi locul din avion.
Pleci mai departe cu bagajul de mînă ( cel de salon). Urmează un alt control unde treci printr-o poartă de control a părţilor metalice. În afară de chei şi monezi nu ai voie să ai asupra ta nimic altceva metalic. De fapt le şi pui undeva într-un coş şi apoi treci printr-o poartă de detecţie. Nu ai voie să ai în acest bagaj de mînă nici un fel de recipiente cu lichid ( apă, alcool, sucuri, sprayuri). Ţi se vor opri la control şi nu ţi se vor mai restitui. Practic ţi se confiscă. Nu mai zic de arme sau droguri.
După acest control eşti îndrumat la poarta de plecare. Aştepţi într-un salon pînă sînt chemaţi toţi pasagerii pentru cursa respectivă. La intrare trebuie să prezinţi biletul electronic şi un act de identitate. Înainte de a merge la aeroport e bine să mai ceri o serie de lămuriri de la agenţia de unde ai cumpărat biletul de avion. Eu îţi doresc voiaj plăcut. E frumos să mergi cuavionul. Nu ai de ce să te temi.
Dacă ai o escală la Roma, ajuns acolo, te interesezi de la care poartă ai cealaltă cursă pentru Palermo şi mergi acolo. Vei mai trece printr-o verificare a bagajului de mînă. Cînd ajungi în aeroport( la Palermo), te interesezi unde trebuie să mergi pentru a-ţi recupera valiza. Vrzi să ai o valiză îndeajuns de rezistentă, pentru că manipulanţii de bagaje le cam trăntesc şi există riscul să ţi se rupă mînerele sau roţile de rulare. Să ai o etichetă bine plasată pe bagaj pentru a-ţi putea uşor recunoaşte bagajul. În caz de escală nu trebuie să te intereseze de bagajul de cală ( e vorba de cala pentru bagaje a avionului ). Aceste transbordări le fac cei din personalul aeroportului, de la bagaje.
E adevărat că mai sînt şi cazuri că se mai rătăcesc dar, de aceea e bine ca pe valiză să ai două etichete. Una a ta, cu adresa ta din România, şi una cu adresa la care urmează să te duci acolo la Palermo.Aici vei trece numele persoanei care te primeşte acolo. Să treci corect şi exact acea adresă.
Cam astea ar fi!