| roxyana03 a întrebat:

Dau funda+vot

Buna am si eu o problemacrying sper sa ma puteti ajuta cu niste sfaturicrying nu stiu ce sa ma mai fac...

Am 15 ani jumate am o relatie de 2 luni ma inteleg super cu acel baiat chiar ma iubeste cu adevarat simt asta si eu il iubesc mult pe el, parinti lui sunt de acord cu mine frati, surorile la fel..insa la mijloc e mama mea care nu stie nimic de aceasta relatie deoarece am mai avut relati in urma si mama mea nu a fost de acord ba chiar imi lua telefonul nu ma mai lasa sa ies si multe altelecrying
Azi prietenul meu Alex(asa se numeste) mi-a zis daca merg cu el si cu sora lui pana undeva si am zis ca nu ca nu stiu daca ma lasa mami sa ies si nu stiu unde sa ii zic ca merg, eu am imi fost plecata cu mama lui si ma loat de acasa de la mami, acum cand i-am zis lu mami daca ma lasa sa merg cu Mama lui si sora lui a zis ca Nu nici sa nu ma gandesc ..si am intrebat de ce? si a zis ca "nu vea ca oricum a auzit ea ceva" cred ca legat de mine si alex...nu ma lasa sa fiu cu el, la telefon nu ma lasa sa vorbesc daca ma vede ca vorbesc cu cineva nu conteaza ciar daca imi este prietena zice ca "ce? ce vorbesti tu inchide o data telefonul ca til iau" crying( iar eu asta nu suport, mai ales si seara cand vorbesc cu el ma ascund si mami ma suna sa vada daca dau ocupat si imi ia telefonul, nu ma lasa sa fac nimic, am ajuns la un moment dat cand am vrut sa ma omor, am loat un pumn de pastile:crying am vrut sa ma omor mam taiat la mainicrying nimic dar nimic nu ma lasa sa fac
va rog ajutati-ma ce sa faccrying? simt ca imi vine sa ma omorcrying
Ea are 46 ani, si a fost maritat la 14-15 ani, surorile mele la 17-18 anicrying

Dati-mi niste sfaturi? nu pot sa vorbesc cu ea de Alex pentru ca imi va lua telefonul si nu ma va lasa sa ies afara din casa 1-2 luni pur si simplu nu ma intelegecrying...de la un timp de vreme nici la fete nu ma mai lasa sa merg si nu ma pot intalni cu el si o sa il pierd ca pe toti alti((
ajutati-ma va roog
crying
dau funda+Vot
Imi cer scuze daca am greseli in aceasta intrebare nu imi merge tastatura si ma grabit mult..am foarte multa treaba afaracrying..nu ma lasa maicamea un minut sa staucrying

7 răspunsuri:
| Ea12345 a răspuns:

E clar ca mama ta nu vrea ca tu sa repeti greselile ei si ale surorilor tale, asa ca este mult mai stricta cu tine. Eu zic totusi sa o asculti, caci nu-ti vrea raul. Este mama ta si incearca sa te protejeze, plus ca tu esti micuta pentru o relatie serioasa, iar ei ii este frica sa nu cumva sa faci greseala facuta de ea.
Invata bine, iar note mari la scoala si ai sa vezi ca va aparea o imbunatatire in relatia cu mama ta si te va lasa sa ai prieten daca isi va da seama ca el nu iti afecteaza invatatul.
Termina cu tampenii de genul pastilelor, taieturilor sau gandul la sinucidere. Este mica si ai o viata minunata in fata. Nu iti dai seama ca esti abia la inceputul acestui drum tare lung care urmeaza air probleme tale sunt trecatoare. Fii pozitiva!

Multa bafta!

| Vladuthz a răspuns:

In primul rand trebuie sa intelegi ca mama ta este o femeie isterica. Cu acesti oameni nu te poti intelege, si orice ai face nu-i poti schimba. In al doilea rand, faptul ca ai luat pastile demonstreaza ca esti,, bleguta", pentru ca orice ai face ti-am zis, este imposibil sa o schimbi. Daca esti fata desteapta, si sunt convins ca esti, te-ai ascunde cat mai bine de mama ta, gasind cele mai bune metode de a te ascunde. Hai ca nu e asa de greu, nu? Doar ai cap, foloseste-l. De exemplu, acum cand urmeaza sa mergi cu mama si sora baiatului aluia undeva, spune-i maicatii ca te duci in oras la o plimbare cu o prietena. Asta e singura chestie care o poti face cu oameni din astia, sa te ascunzi de ei cat poti de bine si intr-un mod cat poti de inteligent, in nici un caz sa-ti tai venele ca degeaba ti le tai laughing. Numai bine!

| sebyse a răspuns:

No mai baga in seama e viata ta fa ce vrei cu ea

| JustAGirlxD a răspuns:

Hei tongue ceea ce zici tu acum suna foarte copilaresc rolling eyes, si crede-ma ca nu vrei sa te tai x_x...
La fel am facut si eu, la fel credeam si eu ca ma iubeste blablabla chatterbox si pana la urma s-a dovedit a fii un nesimtit si mama a avut dreptate tongue laughing si apoi din cauza lui am niste taieturi pe mana de la care au ramas cicatrici urate rau x_x... si gandeste-te asa happy
Nu vei ramane cu el toata viata thinking nu te fa singura sa suferi!winking
Mai sunt si alti baieti, si gandeste-te ca mama ta la varsta asta s-a casatorit, si poate acum nu e fericita de viata pe care si-a ales-o, iar cum tu esti mai micuta si nu stii inca prea multe despre viata si obstacolele ei, ii este frica sa nu faci si tu greseala de a te casatori la o varsta asa de frageda!
Crede-ma oh go on nu exista viata in care sa nu fie cate o drama, chiar daca se intampla mai devreme sau mai tarziu thinking
Dezamagirile te fac mai puternica happy si trebuie sa accepti tot ce-ti ofera viatawinking fi optimista happy si bucura-te ca macar ai o mama!
Si daca chiar tii la el,... [ deja oricum stiu ca vei fii dezamagita happy ]
Dar thinking poti sa discuti cu mama ta, si intreab-o despre ce a facut ea cand a fost de varsta ta, si incearca s-o intelegi si nu tipa nu fa prostii gen imature oh go on... asta o sa inrautateasca situatia in care esti, intreab-o cum l-a cunoscut pe tatal tau, daca l-a iubit, care a fost prima ei dezamagire, si apoi spune-i happy uite mama, eu te-am ascultat pe tine si te voi asculta mereu, dar te rog, da-mi si mie 2 -3 minute din timpul tau liber, sunt fata ta si am mare nevoie de un sfat, sa-mi fii aproape puppy dog eyes! [ nu noua trebuie sa ne ceri sfaturi ]winking
Eu chiar il iubesc pe Alex straight face... te rog intelege-ma, tu deja la varsta asta te-ai si casatorit, si eu nu pot avea nici macar un prieten thinking
Adica intelege-ma si pe mine cum ma simt straight face...
Si vezi ce zice ea thinking vbim mai detaliat daca imi add idul tongue [ love_yaa.saloo13 ]
Succes! happylove struck

| alexinio99 a răspuns:

Poi suna ca o relatie interzisa... Fa si tu intr-o seara ceva ce ii place ei dati-va in vorba despre ceva si daca vezi ca ii place spune-i de acel baiat spune-i sa te asculte... nu stiu ciudata mama

| daiana132 a răspuns:

Nu trebuie sa te omori, daca faci asta nu rezolvi problema.si eu sunt intr.o situatie asemanatoare.eu daca i.as spune mamei de prietenul meu nu as mai merge la liceul care mi.l doresc, as sta tot timpul in casa, fara telefon, fara internet, ......etc.daca mamele noastre se comporta asa cu noi nu inseamna ca sunt rele si ne vor raul.ele fac cum cred ele ca e mai bine(nu neaparat ca este mai bine asa)o fac ca sa ne apere de ce s.ar putea intampla rau.te.ai gandit ca poate mama ta a trecut printr.o experienta m.ai putin placuta si ar vrea ca tu sa nu treci pe acolo, si face cum crede ea ca este mai bine sa te apere.incearca sa te apropii de ea sa vorbesti frumos cu ea poate pana la urma isi va da si ea seama ca a gresit. daca te distrugi pe tine insuti taindu.te la main s.au luand medicamente fara rost o sa faci si mai mult rau, mama ta isi va pierde si mai mult increderea in tine si te va izola mai mult.(vreau sa mai vorbesc ceva cu tine dar nu aici te rog adauga.ma in lista ta de mess."oana.smile97")sper ca ti.am fost de folos:*:*:*

| qwertypens a răspuns:

Deci stai llinistita si spune-i asa: pana la urma si tu ai iubit si tu ai avut nevoie de un baiat sa fie alaturi de tine ca si tata de exemplu si uite acum ma ai pe mine.lasama sami traiesc viata asa cum ti-ai trait-o si tu tongue sper sa-ti fie de ajutor