| angelinthedark a întrebat:

Dau fundita pentru cine imi ofera o mana de ajutor.As vr sa fol.metoda calendarului dar nu stiu cum se nr... mie mi-a venit ciclul luna asta in 5 si mi-a durat 5 zile, nu prea imi vine regulat, dar de 2-3 ori mi-a venit tot pe data de 5 si mi-a durat aprox.la fel oare cand e perioada nefertila cande cea fertila cu aproximatie, sa imi spuneti din cat pana in cat e perioada nefertila?

Răspuns Câştigător
| nastita a răspuns:

Exista mai multe metode de calcul a perioadei fertile la femei dar cea mai folosita este metoda calendarului. Iata cum se calculeaza :Se noteaza ca fiind ziua 1 ziua in care bincepa menstruatia. Apoi zilele urmatoare se numeroteaza in copntinuare ziua a 2 ziua a 3 ETC. Pina la ultima zi inainte de menstruatia urmatoare. Se considera ca fiind in ciclu menstruaal complet acel interval de timp complet cuprins intre prima zi de menstruatie ziua a intia a ciclului menstrual si prima zi urmatorului ciclu. Durata ciclului menstrual in general variaza intre 25 si 35 dee zile. cel mai normal ciclu menstrual trebuie sa dureze 28 de zile! sper ca ti-am fost de ajutor

2 răspunsuri:
| Fallen Angel a răspuns:

Din 28 in 28 de zile. Eu asa stiu. Sorry daca gresesc.

| GaBy*YOUr*DrEaM a răspuns:

Pai ii zice nefertile da ai grija ca e fertilawinkingsi nu ai o anumita perioada se schimba din cauza vremi si aia afecteaza menstruatia asa e la nceput nu te panik ai numai de grija.