| angelica_6253 a întrebat:

Dau fundtizalove struck Am si eu o intrebare de ex la proba scrisa la romana la comentariu partea a 3-a scriu introducerea si dupa aia incep sa povestesc actiunea romanului nuvelei e bine? spuneti-mi si voi cum ati facut ca invat comentariile dar parca mai e usor cum am spus eu

Răspuns Câştigător
| Alina a răspuns:

Poi la inceput scrie niste date despre autor si opera, apoi tema si structura. Poti incepe sa povestesti succint opera pe momentele subiectului, iar apoi comenteaza scene semnificative happy si incheierea care poate sa contina opinia ta happy

6 răspunsuri:
| Elena1234456 a răspuns:

E bine happy asa fac si eu.Nu cred ca o sa ne dea comentariu big grin, dar totusi thinking

| Evaa a răspuns:

Scrii introducerea
trasaturile
(definitie alea alea)
povestesti pe momentele subiectului - cum ai zis si tu
apoi mai spui cateva cuvinte si incerci sa inchei.
bafta :*

| Anonim_5812 a răspuns:

Faci comentariile in ordinea urmatoare:
1. Date despre autor si opera
2. Tema operei
3. Titlul
4.Structura nuvelei/romanului.
5.Moduri de expunere
6.Momentele subiectului.
7.Caracterizarea personajului principal (patru trasaturi)
8.Finalul eseului care include motivul mentru care textul respectiv este o nuvela sau un roman ( ex: prin trasaturile prezentate mai sus, putem relata faptul ca opera x este un roman/ o nuvela, intrucat respecta toate trasaturile unei nuvele/ unui roman.

| casmaua a răspuns:

Da trebuie sa introduci comentariul prin niste metode simple cum ar fi: opera apartine genului liric(epic) deoarece autorul isi exprima in mod (direct) indirect ganduri idei si sentimente iar apoi continui sa fac comentariul cum doresti.Succes la examen si tie si tuturor celor care dau examen.Macar 8 sa luam.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa am facut si eu ca tinehappy Da...este mai usor

| Adelina309 a răspuns:

Da...scrii introducere si maia pai povestesti actiunea...happy