| Carolina1972 a întrebat:

Am o intrebare cam ciudata. Credeti ca as face o prostie daca cu o zi inaintea bacului nu as dormi toata noaptea si as invata? Gen pe 22 iunie am prima proba scrisa la romana iar pe data de 21 noaptea sa nu dorm deloc(ci sa imi repet comentariile si sa fac exercitii) si sa ma culc abia dupa ce am ajuns acasa si am terminat. Iar dupa ce ma trezesc (dupa vreo 2 ore) sa invat la cealalta materie la care dau, istorie? Vreau sa mentionez ca voi avea o zi libera intre. Luni romana
Marti liber
Miercuri istorie
Joi geografie. Mutumesc pentru rabdare si sper sa nu ma luati la misto.

Răspuns Câştigător
| 90210 a răspuns:

Cea mai mare prostie. Eu am invatat la romana in 3 zile. La istorie am luat marti toata materia, o sticla de 2 litri de pepsi ca sa stau treaza (pentru ca nimic nu ma adoarme mai repede decat istoria) si am invatat absolut tot intr-o zi (am o memorie vizuala excelenta). Eu am dat la sociologie si am invatat joi termenii pentru ca stiam practic sociologie...imi trebuiau doar termenii de specialitate. Am luat 8.80 si am invatat vreo 4-5 zile. Am dat admitere la facultate si am intrat la buget. Media de la BAC nu mi-a trebuit. Nu te lua dupa toti prostii care spun ca nu dorm toata noaptea inainte de examen. Calmeaza-te. O sa iei. Pana la examene ai timp suficient. Sfatul meu este sa scrii macar o data comentariile de mana din nou. O sa le retii mult mai repede.

11 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Da, e o prostie, o să-ți fie greu spre imposibil să te concentrezi ceea ce o să fie maxim dezavantaju tău. te pui frumos și citești tot timpul ăsta rămas și în ziua dinainte le mai citești o dată pe toate cu atenție și apoi relaxare completă și somn cât mai devreme

| Violleta2022 a răspuns:

Da, cu siguranta ar fi o mare prostie, pentru ca vei fii atat de obosita, ca nu-ti vei mai aduce aminte nimic.
Ai timp berechet sa inveti cate 10-12 ore pe zi, 7 zile din 7, pentru inca 6 saptamani, deci suficient timp pana la examen.
De ce ai vrea sa inveti in noaptea de dinainte a examenului?

| Carolina1972 explică (pentru Violleta2022):

Nu m-am referit sa invat in noaptea dinainte examenului(fiindca n-o sa am cum in cateva ore sa invat atata) nu ai inteles la ce ma refer. Eu m-am referit sa le repet de mai multe ori in asa fel incat sa le stiu perfect!

| Violleta2022 a răspuns (pentru Carolina1972):

Nici macar sa repeti, pentru ca vei fii atat de obosita, ca a doua zi la examen nu vei fii capabila sa-ti aduci aminte totul.
La examen ai nevoie de o minte si un trup odihnit, pentru ca atunci iti aduci aminte cu usurinta, tot ce ai invatat, putand sa te concenterzi pe examne si sa faci o lucrare foarte buna.

| Dana1999 a răspuns:

Da,ai face o mare prostie deoarece iti vei suprasolicita creierul si riști să ai probleme de concentrare si memorie a doua zi.

| AndreeaDeea221998 a răspuns:

Carolina dacă nu ești odihnita nu te poți concentra și mai rău este. Încearcă sa înveți, sa repeți și sa dormi măcar câteva ore sa nu fii "buimaca". Este spre binele tău! Eu am pățit chestia asta : am învățat de am rupt zile întregi, știam totul iar înainte de un examen mi am propus sa mai repet odată materia, ei bine când am ajuns cu pixul în mână, când încercăm sa răspund ma contrazicem singura dar dacă trebuie sa scriu altfel? Pentru ca mi s-a încurcat totul în cap din cauza faptului ca nu m-am odihnit și am recitit tot. Sper sa treci cu bine! Succes!

| Konstantin2020 a răspuns:

Eu cred ca e bine sa te odihnești înainte de examen.

| Carolina1972 explică (pentru Konstantin2020):

Sau sa ma culc pe la 9-10 seara(desi nu prea reusesc) si sa ma trezesc pe 4-5 dimineata, examenele incepand la ora 8.

| Nemessys a răspuns (pentru Carolina1972):

Cea mai importanta lectie pe care trebuia sa o inveti pana acum era ca eforturile mici dar facute intr-un mod regula, pot aduce rezultate mult mai bune pe termen lung.

De exemplu, este mult mai bine sa faci 20 de flotari in fiecare dimineata timp de 1 an. Efortul nici nu se simte si o sa se vada rezultatele la sfarsit de an. In schimb. daca faci. 20x365 de flotari intr-o singura zi, efortul o sa fie urias si rezultatul nu o sa se vada mai deloc.

Deci ceea ce tu trebuie sa faci, este sa inveti putin cate putin pana la bac, nu sa stai o noapte intreaga incercand sa inveti ceva, deoarece abia daca o sa-ti aduca 1% in plus.

Trebuia sa-ti faci programul in asa fel incat sa inveti undeva intre 2-4 ore pe zi. Creierul are si el nevoie de o pauza, are nevoie sa proceseze si sa aseze informatia acolo. Ca si cum tu ai aduce 100 de lucruri intr-o casa si dupa le-ai lasa asa. Trebuie sa le si aranjezi, nu sa stea arucate si sa fie dezordine. Nu-i inteleg deloc pe aia care invata de dimineata pana seara, nu le fata bine si in plus tot nu invata mai nimic.
Asadar, noaptea aia nedormita, sau daca te trezesti cu cateva ore inainte de inceperea bac-ului, nu o sa-ti salveze nota deloc.

| ElenaO a răspuns:

Eu cred că ziua să înveți și noaptea să dormi ca-să fi odihnită