| BomBonicaThaa2000 a întrebat:

De cand eram mica aveam o intrebare care nimeni nu a putut sa raspunda. De ce cerul este albastru? De ce nu este mov sau verde? Adica imi explic ca frunzele au culoarea verde dar cerul nu. Nu intelg.

Răspuns Câştigător
| mariumarius a răspuns:

Moleculele de aer absorb lumina albastră foarte uşor şi o emit înapoi la fel de repede. De aceea, lumina albastră este împrăştiată pe tot cerul şi ajunge în ochii noştri din toate direcţiile. Oriunde ne-am uita, suntem bombardaţi cu lumină albastră, motiv pentru care cerul ne pare albastru.

1 răspuns: