| cosmin23a a întrebat:

De cativa ani am inceput sa fiu mai introvertit, am inceput sa mai "raresc" din prieteni si am incercat sa ii tin aproape pe cei care se gandesc la viitor si stiu ce vreau de la viata. Parintii ma tot bat la cap sa ies din casa seara cu prietenii si tot le explic ca nu imi place comportamentul multora, ca eu nu vreau sa ies sa beau, sa fumez si sa intru in anturajul lor. Ies in club cand am ocazia, nu sunt nici tocilar, nici dependent de calculator. Credeti ca e bine ce fac? Stiu ca trebuie sa mai si socializezi, dar eu prefer de multe ori sa stau in casa sa ma uit pe pereti decat sa ies cu niste oameni cu care nu ai ce vorbi si care nu au in cap decat bautura si care se vor trezi peste cativa ani ca au un salariu de 8-9 milioane.

5 răspunsuri:
| thegatekeeper a răspuns:

Din punctul meu de vedere, da, e mult mai bine sa alegi sa nu iesi cu niste persoane cu care nu ai nimic in comun si cu care nu vrei sa ai de-a face decat sa accepti sa iti petreci timpul cu ei si sa nu iti faca nicio placere. Daca exista macar o persoana cu care iti place sa iesi si sa socializezi, sa nu te izolezi complet (desi e tentant), e in regula. Nu mi se pare ''sanatos'' sa stai cu niste persoane cu care nu esti pe aceeasi lungime de unda doar pentru a iesi din casa si a socializa fortat.

| hideaway a răspuns:

Sunt total de acord și te susțin în ceea ce faci. Același lucru îl fac și eu, pentru că prefer să stau singură și închisă în casă decât să mă prostească niște oameni care nu știu ce vor de la viață. Eu am decât amici și nu prieteni, te sfătuiesc să nu-ți dai încrederea nimănui pentru că nu merită, decât familiei.
Într-adevăr este bine să socializezi, dar cu oamenii cu care trebuie (ceea ce nu prea există în zilele noastre). Nu trebuie să ieși în club neapărat ca să te distrezi, îți poți invita amicii și acasă, socializarea nu stă numai afară (dar tot trebuie să ieși și pe acolo).
Ar trebui să le explici părinților tăi de ce nu ieși seara, sunt sigură că te vor înțelege.
Mă bucur că încă există oameni și mai ales băieți care nu leșină prin cluburi și știu ce vor pentru viitor. Bravo! Părerea mea este că ar trebui să continui să ai gândirea asta, te va ajuta în viață.
Succes!

| Michaela89 a răspuns:

Când am citit acest comentariu, nu îmi venea sa cred. Mi-ai citit gândurile :o Eu sunt fata, dar ...tot ce ai scris ma caracterizează.Te susțin și sa nu iți schimbi părerea! Într-adevăr, e bine sa ieși pe-afara, dar e mult mai bine sa iei aer de unul singur și sa nu te oprești din a-ți asigura viitorul. happy

| sellenaD a răspuns:

E bine sa faci ce simti, vrei.Iesi cu prietenii pe care ii ai, eventual fa-ti altii, noi. App nu toti cei care au un salariu de 8-9 milioane nu s-au gandit la viitor si au baut in adolescenta, tinerete...cum nici toti care n-au in cap decat bautura nu vor ajunge sa lucreze doar pe 8-9 mil. Spun asta pentru ca ar fi pacat sa ii subestimezi crezand ca, daca ii excluzi pe ei din viata ta e destul.Pentru vise si un viitor bun trebuie sa faci ceva in prezent nu-i destul sa te uiti pe pereti, dar vazandu-te asa hotarat cred ca stii deja asta. Mult succes!

| ElenaSA a răspuns:

Nu socializezi doar in cluburi si poti sa mentii in cercul tau de prieteni si pe cei care nu se gandesc foarte clar la viitor, dar sunt persoane de incredere. Intr-o relatie de prietenie nu conteaza doar statutul social si banii.