| Augustina a întrebat:

De catva timp am un tic nervos la ochi adica clipesc repede atunci cand sunt stresata, mai ales cand vorbesc cu cineva tot timpul ma gandesc ca nu cumva sa nu clipesc.Cum pot sa am mai multa incredere in mine si sa uit de acest tic? Va multumesc

5 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Cu cat te gandesti mai mult sa te controlezi, cu atat va fi mai prezent acest tic. Ticurile si alte semnale inconstiente ale organismului, apar pentru ca refuzam sa afisam pe fata anumite lucruri. De exemplu, roseata in obraji exact in momentele penibile atrage atentia interlocutorului ca e ceva ce nu iti asumi, nu spui, nu scoti in afara. Si energia care nu e scoasa verbal sau in alt fel, iese singura pe unde gaseste loc. In cazul tau, prin ochi. Nu ai zis ce ochi (ambii?) si in ce context a aparut. Ceva probleme in relatia cu tatal?

| JackieSue a răspuns:

Te corectezi singura...doar ai zis ca e pe stres

| Liana [] a răspuns:

Cred ca te concentrezi prea mult pe acest lucru.Acasa incearca sa clipesti cat mai rar, si ticul va disparea. Si eu am avut o perioada facand asa, pentru ca am facut un experiment sa vad cat de repede pot clipi, si am ramas asalaughinglaughing Dar m-am dezvatat acasa happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ti-e oteama morbida.nu putem sa te ajutam cu nimic.Rezolvarea unor probleme vine infruntindu-le nu fugind de ele.de ce sa ne fie teama chiar daca pierdem? Face parte din viata

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am de 2 ani un tic nervos tot trag cu ochiul drept, la un moment dat a trecut dar iar a aparut, si cand is obosita trag tot mai des cu ochiu.