| anonim_4396 a întrebat:

De ce aproape mereu, intr-o relatie, gelozia invinge increderea?
De ce in multe cazuri partenerii se plictisesc de partenere?
Va multumesc pentru raspunsuri:*

2 răspunsuri:
| SufletDeCopil a răspuns:

Gelozia Este ca o boala. Din cand in cand ne loveste pe fiecare dintre noi. Poate fi legata de mai multe lucruri si nu e suparator atunci cand nu este foarte intensa. In orice caz, ce-ar trebui sa facem pentru a nu ne lua lumea in cap?
Motivul nr. 1: baietii sunt principalul motiv atunci cand suntem geloase. Simti o strangere in stomac de fiecare data cand il vezi pe prietenul tau vorbind cu o alta fata? Nu uita ca increderea este fundamentala pentru o relatie buna si pune-te in locul lui. Cum ar fi ca el sa te intrebe despre toti prietenii tai baieti sau, si mai rau, sa-ti interzica sa comunici cu ei?
Sau daca una din prietenele tale a inceput sa se intalneasca cu cineva de care tie iti place de mai mult timp? Poti sa te superi pe ea si sa nu o mai consideri prietena ta dar oare merita? Nimeni nu stie cat de mult va dura o relatie. Si poate ca baiatul nu e chiar atat de minunat cum ai crezut;-)
Motivul nr. 2: banii
Eva a venit la scoala intr-o bluza ultima moda iar Celia si-a luat un parfum care tie ti-ar goli buzunarele. Te enerveaza faptul ca prietenii tai isi permit mai multe lucruri? Chiar este atat de important? Proverbul spune ca banii nu aduc fericirea. Astazi, este greu sa crezi asta, nu-i asa? Dar uita-te in jur - sunt acesti oameni fericiti? Poate ca au o relatie dificila cu parintii lor si niciun prieten? In plus, uneori poti cumpara lucruri frumoase cu bani putini, trebuie doar sa frunzaresti un pic magazinele, la urma urmei, e chiar o placere...
Motivul nr. 3: note
N-ai fost la petrecere. A trebuit sa repeti pentru un test si ai ratat iarasi? Te-ai saturat ca parintii sa iti tot spuna ca prietenii tai au note mai bune! E nedrept - dupa ce ca ai facut tot posibilul! Poate ca ar trebui sa te relaxezi si sa te apreciezi pentru lucrurile la care chiar te pricepi.
Matematica este un adevarat blestem dar poti scrie eseuri fara probleme, nu-i asa? Si desenezi destul de bine? Daca poti, nu te tortura cu fiecare nota proasta. Nu are sens! Invata cat de bine poti (dar nu evita subiectele care nu-ti plac, doar nu vrei sa repeti anul, nu?)!
Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai daca ar exista incredere, nu ar trebui sa existe gelozie(sau daca totusi exista, are limite). Apoi iubirea adevarata poate invinge orice:daca ar mai exista intr-adevar iubire adevarata nu cred ca s-ar plictisi partenerii(unul de altul, cum spui tu).