| Ieusântanalfabet a întrebat:

De ce atunci când ieși din zona de confort, faci sala, faci chestii care te obliga sa te autodepășești, apare și starea de spirit scăzută, nu ești la fel de fericit, ești mereu depresiv, obosit, e ceva normal?

Răspuns Câştigător
| dullcat a răspuns:

Este cumva normal sa te simti asa zdruncinat si confuz cand iesi din zona de confort, dar nu pe termen lung, ci numai in perioada de tranzitie.Gandeste-te un pic ca nicio floare nu se dezvolta fara sa ii cada florile actuale.Trece timpul, se inalta, se mai ramifica si da alte flori, poate chiar mai multe si mai bogate.Asta nu inseamna neaparat ca e ceva in neregula cu ea.Totusi, vezi ca depresia este cat se poate de serioasa si ar trebui sa faci diferenta intre aceasta versus simple stari de tristeste, detasare etc. Oboseala nici ea nu este normala, mai ales daca te odihnesti suficient.

2 răspunsuri:
| MarianWLF a răspuns:

Ai grija cata sala faci, un antrenament nu ar trebui sa dureze mai mult de o ora pe grupa musculara, daca antrenezi 2 grupe pe zi sa nu depasesti 2 ore, greseala multora e supra antrenamentul la inceput de drum, daca dupa antrenament nu te hranesti bine si nu dormi macar 7 ore pe noapte vei da in oboseala cronica.

| Simpatic a răspuns:

Nu este normal, sala si exercitiile fizice facute corect si moderat ca si intensitate iti dau o stare de bine, nicidecum depresie.Aici nu vorbim de cei care iau steorizi anabolizati caci aia vor face majoritatea depresie, printre altele, chiar de la aceste substante.

Depinde insa, unii amatori sau sportivi de performanta daca se supra-antreneaza si epuizeaza constant, nu dorm bine, eu stiu de la stres poat sa dezvolte depresie, dar parerea mea este ca nu de la exercitii au facut aceasta tulburare ci de la stres si factori genetici cat si factori exteriori sportului, din cu totul alte motive!