| Axente_Gabriela_1997 a întrebat:

De ce baietii mint, si nu spun adevaru?
FUNDA celui care a raspuns cel mai bine! happy

Răspuns Câştigător
| zurick a răspuns:

Bună!
Tu chiar crezi că fetele nu mint? Nu cred că fetele mint mai puțin decât băieții și nici invers.De ce mint? Pentru a se face plăcuți,pentru a arăta că-s supremi sau mai buni decât o anumită persoană,pentru că le frică să vadă cum va reacționa o persoana dacă spune adevarul trist,pentru a nu întrista o persoană, pentru că e o surpriză și nu trebuie dezvăluită decât la momentul potrivit, pentru a cuceri o fată, pentru a avea interese comune cu o fată etc Oricum chiar dacă adevărul doare al trebui să-l folosim mai des fără să ne temem de consecințe.
Pa, pa.

6 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Buna.
Dar tu de ce generalizezi si faci referire la toti baietii?!
De multe ori adevaru doare si minciuna poate crea diferite opinii false.
Mai e si categoria celor care mint sa para ce nu sunt si sa-si creeze o imagine falsa.
O zi buna!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doar băieţii?

| Madayna a răspuns:

Nu numai baietii mint, au un anumit scop daca mint.

| schmoll a răspuns:

Motivele sunt diverse:pentru a fii mai placut,pentru a scapa de unele greutati,pentru a fii mai maret,pentru a salva pe cineva, pentru a cuceri o fata, pentru a salva relatia cu ea, pentru a scapa de ealaughingeste o lista lunga, dar nu e bine

| Axente_Gabriela_1997 explică (pentru schmoll):

Da cred si eu dar nu ar fi mai bine sa-i spui ce gandesti ce simti sa-i spui adevarul, nu ai fi mai usurat decat sa stai cu grija ca daca afla...

| schmoll a răspuns (pentru Axente_Gabriela_1997):

Spunea un om destept daca spui adevarul nu va trebui sa ti minte minciunile,tu ai intrebat motive,eu ti-am oferithappydar adevarul il spune omul curajos, adevarul te face sa fii om, nu cred ca vrei sa iti fie pusa reputatia in jochappy, o minciuna distruge o imagine construita intr-o viata, o distruge in cateva secunde