| CravataAlbastra a întrebat:

De ce cand vorbesc la telefon in casti nu ma aude persoana cu care vorbesc? Eu aud acea persoana, am telefon Samsung galaxy si castile primite de la el.

2 răspunsuri:
| AliGab a răspuns:

Castile de la telefon (handfree) au in interiorul cablului 3 fire de contact: 1 pentru casca stanga, unul pentru casca dreapta si unul pentru microfon. Posibil ca firul de contact pentru microfon sa fie intrerupt, ceea ce inseamna ca trebuie achizitionate casti noi. Daca nici la noile casti microfonul nu functioneaza atunci este problema la sistemul de conectare a telefonului pentru microfonul castilor si trebuie sa repari sau sa duci la garantie telefonul sa ti-l repare.
Solutie ieftina de constatare a problemei: imprumuta de la cineva care are acelasi tip de telefon ca al tau un handfree care stii sigur ca functioneaza, fa-i proba (suna pe cineva si constata daca te aude sau nu). Daca persoana pe care o suni te aude cu handfree-ul care functioneaza, dar nu te aude cu al tau, atunci problema este la handfree-ul tau si trebuie sa cumperi altul. Daca persoana pe care o suni nu te aude nici cu handfree-ul functional atunci problema este la telefon si trebuie sa te duci cu el la reparat, eventual la garantie daca mai este valabila. Succes

| ciprian1896 a răspuns:

Cand vorbesti la casti merge microfonul de la casti. 100% castile de vin!