| anonim_4396 a întrebat:

De ce e o jignire aratatul degetului mijlociu?

6 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

În ziua de azi este ceva jignitor să arăţi cuiva degetul mijlociu. Dar acum sute de ani gestul avea altă semnificaţie. Înaintea bătăliei de la Agincourt din 1415, francezii, anticipând victoria lor asupra Angliei, au decis să le taie degetul mijlociu tuturor soldaţilor luaţi prizonieri. Asta pentru că fără degetul mijlociu le va fi imposibil să mai tragă cu arcul şi astfel să mai ia parte la vreo luptă pe viitor.
Însă francezii au pierdut acea bătălie iar soldaţii englezi îi batjocoreau arătându-le degetul mijlociu, pe care aceştia intenţionaseră să li-l taie. De aici, îşi are originea această jignire…dar lumea în ziua de azi a transformat-o într-o altă semnificaţie.

Asta e povestea adevarata.Nu era o jignire atunci, dar azi oamenii au inceput sa il perceapa ca pe o adevarata jignire.

| Different69 a răspuns:

Degetu din mijloc reprezinta penisul. happy

| Lykan a răspuns:

Cei care au inceput sa jigneasca au avut nevoie si de un simbol reprezentativ asa ca au aratat degetul mijlociu

| DjCristian a răspuns:

În occident, degetul mijlociu (cu sensul de a arăta cuiva degetul mijlociu) este un cunoscut gest obscen făcut prin întinderea degetului mijlociu (care este cel mai lung dintre degetele mâinii), în timp ce celelalte degete sunt strânse. Degetul mijlociu reprezintă organele genitale masculine, de unde vine denumirea lui latină digitus impudicus sau digitus infamus. O variație cunoscută include întinderea degetului mare, ce semnifică "du-te dracului".

| CatelusiiSarPeSaltele a răspuns:

Semnifica p*la.Scuze de limbaj, dar asta inseamna aratarea semnului din mijloc.Cica asa se cere laughing. Sper ca te-am ajutatbig grin

| catalinnaelena a răspuns:

Nu s-a inventat alta modalitate de a jigni prin astfel de gesturi big grin