| musicfan a întrebat:

De ce e pacat asa mare cand esti "pe stop" sa intrii in biserica? stiti la ce ma refer.

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu e un pacat atat de mare, chiar am intalnit preoti care spun ca nu este pacat, ca femeia nu este "murdara" in timpul menstruatiei, care este o stare normala, data de Dumnezeu. Exista niste explicatii, dar eu personal consider ca, daca este pacat, este unul minor. Pun si eu intrebarea: ce faci, nu te duci la nunta ta, la inmormantarea unui parinte, la botezul unui fin?

3 răspunsuri:
| fluturas a răspuns:

Asta nici eu nu pot sa inteleg straight face mi se pare aiurea, nu stiu. poate inainte, pe vremuri era considerat un pacat, cand iti dai seama ca nu erau asa posibilitati ca si acum, nu era absorbantele sau tampoanele si probabil femeile se patau mai des, dar acum nu inteleg de ce ar mai fi considerat un pacat straight face

| MirelaC a răspuns:

Helau.
inainte, cand nu existau absorbante si tampoane, femeile aveau carpe...si alea nu absorbeau ca lumea si mai curgea prin biserica si era spurcata biserica.
cand esti pe stop e pacat sa mergi sa te impartasesti...deci,cred ca e pacat sa mergi si la spovedanie.
bunica-mea mi-a zis ca e pacat.si daca e duminica si sunt, atunci nu merg.
mai poti sta la usa bisericii daca chiar vrei sa mergithinking
profa mea de religie din generala mi-a zis ca putem merge si "nu mai fiti putori", pentru ca acum sunt modalitatile astea de protectie.
thinking
nici nu stiu care e treaba... darthinking totusi eu nu ma duc.
si daca am intreba o tanti batrana de la tara nu cred ca ne-ar zice sa mergem.

| Angel1995 a răspuns:

Pentru ca femeia se considera murdara in acea perioada.
Dar acum, cu metodele de igiena, nu este asa de mare pacat sa intri in Biserica cand esti pe stop.
Ai grija de tine.