| CurcubeuAlbNegru a întrebat:

De ce este leul considerat regele animalelor? thinking raised eyebrows

5 răspunsuri:
| andrei1237 a răspuns:

Pentru ca este foarte puternic.

| hummmer a răspuns:

Pentru ca nu are dusmani, poate hipopotamul sau elefantul dar leul e mai rapid ca ei.

| LordCroft a răspuns:

Findca leul este smecher laughing)

| magdalice a răspuns:

Pentru ca are coama aia stufoasa si ii sta ca o coroana si pentru ca mereu "se umfla in pene". big grin

| Palfi_Iozsef_1970 a răspuns:

Este evindent, nu pentru ca leul este tare(prostie) si rinocerul, hipopotamul, elefantul e mai tare, poate si anumite reptile(crocodil, cobra, anaconda) asa se numeste pentru coama aceea mare care se gaseste numai la masculi, arata ca o coroana de aceea e regele junglei. Funda?