| Valisha18 a întrebat:

De ce exista aceste discriminari dintre negri si albi? Cel mai bun raspuns primeste funda.

Răspuns Câştigător
| RosyRozy a răspuns:

Pai negri erau obligati sa munceasca pentru elbi deoarece albii se considerau superiori si ii considerau inferiori pe cel de culoare. Mereu de face diferenta si nu e placut. Toata lumea ar trebui sa fie unita si sa nu se faca discriminari din cauza culorii sau a oricarui factor.Insa nu multi inteleg asta. Cei de culoare si cei albi sunt toti oameni si traiesc pe acelasi Pamnant si tare bine ar fi sa fie pace intre ei. Albii sa nu se mai creada superiori si sa le acorde sanse celor negrii. Cunosc copii de culoare care sunt tare simpatiti si care sar in ajutor oricui dar care sunt tratati urat la scoala chiar si de catre profesori doar pentru ca sunt de culoare. Unii oameni nu privesc cu sufletul si nu constientizeaza cat de mult pot suferi ceilalti. Nu e drept dar ce putem face noi. Daca noua generatie ar reusi sa se inteleaga perfect cu cei de culoare poate s-ar schimba ceva. Poate thinking

6 răspunsuri:
| Valisha18 explică:

Intrabarea asta nu e asa, ca sa faceti voi glume. Si nu ma refer neaparat la rromi si romani, ci la aceste discriminari, cand ii privim cu scarba desi sunt la fel ca noi! De ce?! Eu nu-i privesc asa, deci nu pot sa inteleg. Vreti sa nu mai faceti misto? Chiarbunica mea a spus, cand a vazut cum arata Obama, presedintele Americii, la televizor a spus:''Nu si-au putut alege decat un negru ca presedinte!''. Voua vi se pare corect? Nu mai raspundeti daca vreti doar sa va bagati in seama!

| TurnOn a răspuns:

Fiecare e invidios laughing nu! asa e lumea daca nu ar fi asa si ar fi pace ar fi prea linistit! fiecare se crede perfect! la negri se zice ceva iar la albi se zice alt ceva! precum la albi se zice ca cei cu pielea alba au sange albastru( de rege) si la negri se zice la fel laughing cred

| Măriucaaaaaaa a răspuns:

Buna`!`Aceasta discriminare exista deoarece unii oameni care, daca vad un negru zic"Uite ala e negru e urat si cine stie ce boli are"nu e adevarat.Toti suntem la fel, difera doar culoarea pielii. Unii judeca dupa aparente nu dupa suflet.Dar daca un alb s`ar duce intr-o tara plina cu negri cum s`ar simti oare daca toti negrii ar rade de el? Nu cred ca bine, dar nimeni nu gandeste asa.Toti judeca dupa aparente, sau aproape toti...happy

| BellaRagazza007 a răspuns:

Buna. Eu locuiesc in Italia, si Pana in clasa. a 8 am fost in clasa cu un baiat negru. La mine nu au existat descriminari de genu asta, pentru. ca toti eram prieten.

La inceput, cand l-am vazut, nu am fost chiar asa de fericita sa fac cunostinta cu el, pentru ca il vedeam diferit de mine: eu care eram obisnuita sa stau cu persoane la piele ca mine, normal ca, sa zice, m-am uitat cam stramb la el.

deci in concluzie: aceste discriminari exista pentru faptul ca, nu suntem obisnuiti sa traim cu persoane diferite de noi, in acest caz pielea.

p.s avand in vedere ca, in Italia sunt multi negri, sa stii ca nu mai fac discriminariile care le faceam la inceput, cand nu-i vazusem niciodata.

pupiciii :X

| Silviu_1540 a răspuns:

Iti spun eu: Negri au pennisul mai lung, iar noi astia albi putin mai slab dotati, crede-ma ca asta este raspunsul corectlaughing, sau poate mai au un avantaj, acestia pot sa fac baie 1 singura data pe an ca nu se observa!

| costinsilviu89 a răspuns:

Mai bine spus intre rromi si romani...intrebarea ta nu-si are rostul aici