| love_7475 a întrebat:

De ce exista plansul? ce rol are?

cu ce ne ajuta daca plangem?

ce rost are sa plangem?

De ce sa " inventat " plansul? thinking thinking

11 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

De ce s-a inventat plansul e evident.Insa cine si cum l-a inventat e intresant.Plansul e ascociat mai mereu durerii si primul om care a plans a fost Eva cand a aflat despre crima comisa de fiul eihappy

| Silvia a răspuns:

Plansul exista ca sa ne descracam atunci cand adunam prea multa tensiune, cand pur si simplu nu ne mai putem abtine.Plansul are rolul de a ne ajuta sa ne calmam, si...in ochi se afla niste glande lacrimale, care se afla in unghiul extern al ochiului si care contin o substanta numita "lizozin", substanta care omoara bacteriile care ne intra in ochi.
Plansul nu s-a inventat, plansul este o "optiune" a corpului uman, care ne este necesara.

| juniper a răspuns:

Cand plangem ne descarcam de problemele in care ne-am bagat fara sa stim, cand suntem fericiti, este o manifestare.

| Bogdana a răspuns:

Plansul l-a inventat Dumnezeu odata cu omul, tot ce stiu eu este ca in toti cei 14 ani de viata pe care ii am numai de 2 ori mi-au curs lacrimi de fericire, tu stii cate poate fi de emotionant? sau mai un ''reflex'' : numai cand o vad pe mama ca ii curge fie si o lacrima, automat, independent de mine, imi vine si mie sa plang, probabil e ceva mama-fiica sau mai bine spus mama-copil.Bye!

| just|breathe a răspuns:

Pai... s-a inventat ca sa plang eu toata ziua ca o proasta ce suntsad.

| betty17 a răspuns:

Cand plangem simtim ca ne descarcam de toate necazurile si suferintele, este de la mama natura, un,, fenomen" care uneori nu poate fi controlat, izbucnim deodata din plans.

succes

| tatiana14 a răspuns:

Plansul este o forma de eliberare psihica sicurata organismul de toxinetongue.

| viorel13 a răspuns:

Prin plans ne descarcam.

| Demise a răspuns:

Dar plansul nu s-a inventat. Asa ne manifestam noi cand suntem suparati sau fericiti. Nu ai ce-i face.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate a fost facut special pentru femei... ele sufara cel mai mult...plangem...suferim:-

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Plansul exista inca de cand oamenii erau primitivi. E un mijloc de alinare a durerii pe care evolutia ni l-a oferit. Adica daca te-ai lovit si plangi, eliberezi in corp tot felul de "anestezice" naturale ca nici nu stiu cum sa le denumesc altfel si acele anestezice face sa fie mai putina durere. Bineinteles ca o data cu modernizarea omului, plansul nu mai exista doar pentru alinarea durerei provocate corpului ci si pentru alinarea durerii privocate sufletului.