| anonim_4396 a întrebat:

De ce exista razboaie?

Răspuns Câştigător
ValiMocanu
| ValiMocanu a răspuns:

Pentru ca exista anumite interese, in special de natura economica.

15 răspunsuri:
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

La inceput au fost lupte pentru teritoriu, apoi pentru putere, pe urma pentru bani si ulterior pentru putere si manipulare. In general se castiga ceva dintr-un razboi si in plus se abate atentia de la problemele reale... In vremea celui de-al doilea razboi mondial era o criza economica puternica. Germania era la pamant dupa primul razboi.
La fel sunt si razboaie religioase - secte impotriva altor secte... Este vorba de manipularea religioasa a maselor de catre lideri - tot pentru obtinerea de beneficii si de putere.
Puterea corupe. Lipsa de bani este un motiv

eileen
| eileen a răspuns:

Atatia oameni, atatea pareri si interese.

| andi a răspuns:

Lumea nu are stare, interese, unu poate are mai mult k altu...nu o sa se termine astea niciodata...nasol...

| gabrielutzu a răspuns:

Pentru ca oamenii ingamfati si fara Dumnezeu aleg sa-si rezolve problemele si divergentele in stilul caracteristic ateist-materialist si nu sa apeleze la Cuvantul Mantuitorului si la invataturile Sale despre intelegere si iubire.

| Wtf9000 a răspuns:

Razboaiele exista numai asa de ochii lumii. Liderii din spatele lor se inteleg si stiu exact ce fac.

| pppaaauuulllaaa a răspuns:

Fiindca lumea e reacrying

Răspuns utilizator avertizat
| ellai a răspuns:

Pentru k oamenii cred ca e singura cale prin care poti sa rezolvi problemele

| ShaKuri a răspuns:

Acum. resursele geologice si influentele politice .par a fi scopul conflictelor

| mariusres a răspuns:

Papa, mancare, resurse.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Omul este avid de putere.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Din simplul motiv că oameni (nu toți, pe rând și nu la grămadă) sunt puși mereu pe ceartă, scandal, orgoliu, putere, dominare, bogăție, etc.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ca sa invatam sa ne bucuram de pace.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Din interese si orgolii. Desigur, ar exista mai multa responsabilitate daca s-ar jertfi chiar cei ce le declanseaza. Dar asa, de sus dintr-un loc caldut, e usor sa-ti spuna tie "sacrifica-te pentru patrie", cind in realitate te sacrifici pentru o sleahta te politicieni corupti si bogatani meschini. Si pentru ca tot veni vorba de asta, soldatii mor din cauza generalilor prosti.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tata spunea ca la baza tuturor razboaielor afost ceva economie nu stiu cum coleapt parca