| SuckDreamLoveH a întrebat:

De ce au existat si inca exista multe razboaie provocate de religie?

17 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Pentru ca sunt avizi dupa putere, faptul de a stapanii masele de oameni. Oricum, ei nu au nici o legatura cu Dumnezeu si nici cu respectarea Bibliei.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Indoctrinari. Au mintea imbibata de prostii. Religia nu inseamna bunatate si compasiune pentru semeni, inseamna discriminare si intoleranta

| sublime89 a răspuns:

Dintr-un simplu fapt. Unii oameni sunt convinsi ca zeul lor e cel adevarat, iar cei care nu cred in el sunt niste pacatosi care nu merita sa traiasca. Iar ceilalti cred la fel despre primii. Intre asemenea oameni nu pot exista decat conflicte. Uita-te la teroristii musulmani de azi. Nu doar ca-i omoara pe cei de alte religii, dar se omoara si intre ei, sunnitii cu siitii. Iar in trecut, si crestinii se omorau intre ei ca orbii. Catolicii cu ortodocsii si cu protestantii.

Răspuns utilizator avertizat
| Alcyon a răspuns:

Religia nu-i decat un pretext ce ascunde in spate alte interese mai "pamantesti", cum ar fi exploatarea anumitor zacaminte, cucerirea unor teritorii etc.

| MskDesign a răspuns:

Pentru ca subjugarea populatiei de rand inca nu s-a sfarsit.

| Darkmagic a răspuns:

rolling on the floor
"Razboaie religioase" NU au mai existat din Evul Mediu.
Nici macar statul Israel NU a dus (in 1967!) un "razboi religios"...deci poate-mi exemplifica si mie vreun istoric UN..."razboi provocat de religie". laughing
Sunt "bune" si "raspunsurile":
"Religia e cah"
"Indeamna la crime"
"Indoctrinare" etc...dar repet:
Poate e pe aici si vreun ins destul de documentat, sa dea si exemple... big grin
Luati-o incet, de la cel de 100 de ani...n-a avut loc "decat" de prin anul 1330... big grin
Intrebarea e buna...doar ca...nu prea stiti "Razboaie". big grin

Răspuns utilizator avertizat
| Darkmagic a răspuns (pentru remus1007):

"Palestina"?
Mai spun o data:
SINGURUL RAZBOI al statului Israel a fost cel din 1967, SI A FOST TERITORIAL.
Inclusiv "luptele" sporadice "Intifada", "Iom Kipur" si de acum pentru Golan, Gaza si Palestina...sunt TOT TERITORIALE, si TOT IN URMA ACELUI "Razboi" TERITORIAL.
Nu am pretentia sa fiti toti absolventi de Istorie, dar macar un wiki cu "Razboiul de sase zile" slash - Cauze... puteti sa dati.
Ring a bell? big grin
Sunt "bune" si intrebarile de genul asta, da' fara un pic de Stiinta...nu-i cam nasol pentru respondenti?

Răspuns utilizator avertizat
| Darkmagic a răspuns (pentru remus1007):

Atat! big grin
CORECT.
Jihadul e chiar un concept strict religios al razboiului.
Restul de 12-13 raspunsuri sunt insa tampenii.
Cu exceptia jihadistilor, de cand e omul pe Terra, s-a luptat pentru RESURSE, TERITORIU, HRANA si/sau convingeri rasiale si POLITICE, care "CONVINGERI POLITICE" au indoctrinat si indoctrineaza populatia cu mult mai mult decat religia.
Daca mai aud vreun "istet" cu "razboaie din cauza indoctrinarii religioase", il trimit DOAR la nazisti sau la ateii comunisti...sa socoteasca cu capatana lui cam CE inseamna indoctrinarea...
Un "destept" socotea "victimele lui Dumnezeu" ca fiind in numar de 25 de milioane... laughing
Oare nu e DE RAS, daca afla si astia ca din "motivul" Hitler au murit in doar 5 ani, 55 de milioane de oameni, sau ca Stalin a ucis vreo 30 de milioane?
Evident...Stalin si comunistii lui fiind "crestini", nu atei... rolling on the floor

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Pentru ca aceste religii,, nu au legatura cu Dumnezeul adevarat ", nu-si iubesc semenii(Ioan 13:34, 35), practicile lor sunt murdare, demonice, lupta in toate aspectele impotriva lui Dumnezeu si-a semenilor pe care-i amagesc (Apocalipsa 12:9-12; Matei 23:4-20; 2Tesaloniceni 2:9, 10,11.)Crestinatatea falsa NU asculta de Dumnezeu! Nu promoveaza interesele lui ci ale lui Satan.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oamenii fac razboaie din cele mai diverse motive, politice, economice, sociale, nationale, teritoriale, religioase, militare.
Razboiul troian a pornit din cauza unei fete.
Cauzele principale ar fi ignoranta si egoismul.
Daca s-ar respecta principiile religiilor nu ar mai trebui sa existe razboaie.
Dar cine are puterea de decizie nu le aplica.

| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

Pentru ca religiile sunt pline de iubire si toleranta.

| IcyBlu a răspuns:

Nu religia provoaca razboaiele, ci oamenii. Sunt oameni care vor mai mult decat au si oameni care ii cred pe cuvant.
"Crede si nu cerceta" merge bine cu "omoara sau vei fi omorat". E ceva gen "crede-ma pe mine pe cuvant si nu-l lasa pe 'dusman' sa apuce sa deschida gura ca altfel e foarte probabil sa nu ma mai crezi".

| OmulDeStiinta1986 a răspuns (pentru IcyBlu):

Religiile indeamna la crime. personajul fictiv dumnezeu a ucis 25.000.000 de oameni cu prunci si femei gravide cu tot(lista completa aici http://alturl.com/pcqnq ). dumnezeu zice: "Daca un om merge cu o femeie maritata, daca merge cu nevasta aproapelui sau, omul acela si femeia aceea sa fie pedepsiti cu moartea." alte indemnari la crima din biblie le poti vedea aici http://alturl.com/sgkid deschide chiar biblia din casa si verifica faptul ca nu spun minciuni. "Cine va face vreo lucrare în ziua Sabatului va fi pedepsit cu moartea." biblia online: http://biblia.resursecrestine.ro/exodul/31 sutele de prostii din biblie le gasiti subliniate pe http://www.evilbible.com/Murder.htm