| anonim_4396 a întrebat:

De ce imi apare cand vreau sa intru pe Facebook : Your account has been temporarily suspended, dau "continue" apoi imi apare un cod pe care trebuie sa-l rescriu, apoi apare:
Please confirm your identity:
1.Answer your security question
2.Identifică poze ale prietenilor
din care trebuie sa aleg ce sa fac ca sa pot sa intru pe Facebook?
Funda

Răspuns Câştigător
| Mareacluj a răspuns:

Asta inseamna ca ai suparat pe cineva. ori ai trimis un mesaj ori ai trimis vreo cerere de prietenie unei persoane care nu vrea sa-ti fie prietena si pe care a deranjat-o. Deci ai facut ceva de genul asta care a pus administratorul pe ganduri cu privire la identitatea ta si scopul contului tau. Acea persoana pe care "ai suparat-o" a sesizat administratotul site-ului. Din cat stiu susepndarea asta nu dureaza foarte mult, mi se pare ca 15 zile, dupa care revine totul la normal, cu conditia sa nu mai dai cereri de prietenie persoanelor pe care nu le cunosti si nu te cunosc si sa ai grija cui si ce mesaje trimiti. Sper ca ti-am fost de folos.

1 răspuns:
| Turok90 a răspuns:

De fapt dacă citesti mai cu atentie cei de la Facebook te avertizează că, contul tău a fost accesat dintr-o locație cu care ei nu sunt familiarizati. Drept urmare iti blocheaza contul si te roagă să urmezi cativa pasi de sigurantă pentru a se asigura că esti tu. Introduci codul din imagine, apoi identifici persoanele din pozele aleatorii pe care ti le arată (dacă ai adăugat prieteni la mișto e nasol că nu o să îi sti pe unii), apoi te pune să-ti schimbi parola si gata. Dar dacă nu-i recunosti pe toti din pozele care ti le arată, nu poti să-l deblochezi. O să-ti arate vreo 10-12 poze. Eu asa am rămas fără cont si îi dau dracu. Nici nu-mi mai fac. Si asa mă enervează că vede unu si altu activitatea mea. În fine