| anonim_4396 a întrebat:

De ce in America celor condamnati la moarte li se ofera o ultima masa?
De ce s-a ales aceasta metoda de sentinta(scaunul electric) si nu altceva?

Răspuns Câştigător
| Donsavas a răspuns:

Se prajeste. E un tesut sensibil, aproape la fel ca pielea.

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Cred ca are legatura cu moartea o masa inainte de executie altfel nu o aplica la nimeni

| Freya1 a răspuns:

De ce ii acorda o ultima masa nu stiu.Probabil vor sa fie politicosi laughing
Iar de scaunul electric am inteles cum ca este un mod mai bland de ai ucide decat spanzuratea, ghilotina etc.Iar oameni nu au fost de acord, au spus ca mai bine foloseu un topor ca era mai rapid deoarece la scaunul electric spre exemplu, primul condamnat nu a murit din prima chiar daca a bagat 2000 de v. Oameni nu au fost de acord cu asta si pe urma nu a mai fost folosit.

| Donsavas a răspuns:

Scaunul electric este folosit pentru a omorî detinutul fără ca mai apoi sa i mai poată fi congelat creierul. Americanii cred in criogenare. Nu doresc sa aiba șanse la reinviere vreun condamnat.

| anonim_4396 explică (pentru Donsavas):

Dar nu inteleg? De ce? P.S. Sunt putin cam paralel cand vine vorba de anatomie, dar sunt un copil destul de bun la scoala, asa ca daca incerci sa-mi explici cel mai probabil voi intelege de ce,, moare complet" creierul condamnatului.

| Donsavas a răspuns (pentru anonim_4396):

Se prajeste. E un tesut sensibil, aproape la fel ca pielea.