| anonim_4396 a întrebat:

Mai se foloseste scaunul elctric? Stiu ca in ziua de azi se foloseste injectia letala pentru condamantii la moarte, dar daca acesti vor pot fi omorati cu ajutorul scaunului electric?

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Executia pe scaunul electric se foloseste in cateva state din SUA. Din cauza costurilor ridicate a injectiilor letale in unele state americane care au renuntat la acest mod de executie, se pune problema la revenirea executiilor pe scaunul electric

| anonim_4396 explică (pentru corbulalbrosu):

Deci, daca detinutul nu se afla intr-unul din aceste state care nu a renuntat la scuanul electric, indiferent de doleantele sale va fi executat prin injectie letala, nu?

| corbulalbrosu a răspuns:

Nu iti pot da un raspuns privitor la posibilitatea ca cel condamnat la moarte sa poata avea dreptul de optiune. Modul de executie este stabilit in momentul condamnarii deci si detentia pana la data executiei o va executa intr-un penitenciar unde modul de executie poate fi efectuat.Cine si in ce conditii ar fi in masura sa aprobe schimbarea modului de executare chiar ca ramane o enigma.In SUA functioneaza o cu totul alta legislatie.