| anonim_4396 a întrebat:

De ce...invatamantul nu este gratuit? SI DE CE VACANTELE SUNT FOARTE PUTINE SI FOARTE SCURTE?

6 răspunsuri:
kratos
| kratos a răspuns:

Invatamantul pana ce treci de liceu este gratuit! Pentru ca sa inveti si sa devi om in viata.

| xibalba a răspuns:

Invatamantul pana in clasa a 10-a este gratuit. Apoi... nu vei mai primi manuale gratuite. Ma rog... si in restul claselor... sunt necesare o groaza de culegeri, fonduri (clasa, scoala), etc etc... lucruri pe care sigur nu le putem plati din alocatia aia... Sa nu mai spun ca eu, in calitate de eleva la liceu trebuie sa ma deplasez cu autobuzul si imi trebuie abonament lunar. Abonament care depaseste cu mai mult de 10 lei alocatia mea pe o luna. Deci...

In legatura cu vacantele... scurte nu poti sa zici ca sunt si nici putine... doar ca sistemul e prost, poate mai multa practica decat teorie in scoli si licee, ne-ar ajuta mult mai mult si sa intelegem si sa nu ne mai stresam atat cu materia enorma ( si inutila pe alocuri).

| mada12 a răspuns:

Vacantele sunt putine...si unele sunt scurte... dar vacanta de vara e lungaa...winking daca ar fi vacante foarte multe atunci vacanta de vara ar fi de 2-3 saptamani

| RappK a răspuns:

Intr'un cuvant "romania"big grin

| abis a răspuns:

Daca ti se par vacantele scurte, stai sa termini scoala si sa te angajezi undeva, sa vezi apoi cat de scurt este concediul. laughing

Iar invatamatul de stat este gratuit.

| Ctiberiu a răspuns:

Invatamanul nu este gratuit, trebuie sa dau 1-2 milioana pe manuale.