| LanguageMaster a întrebat:

De ce la şcoală şi la liceu copiii superdeştepți se împrietenesc cu copii care nu sunt aşa de deştepți ca ei?

Răspuns Câştigător
| neutrino a răspuns:

Asta nu este o regula, nu poti generaliza aceasta idee.

14 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Mie mai degrabă mi-ar conveni să stau cu unul mai prost ca mine dar care are și caracter și bun simț, decât cu unul mai deștept dar îngâmfat, arogant etc. Nu doar inteligența e o calitate.

| LanguageMaster explică (pentru T0T):

Dar copiii deştepți sunt mai aroganți decât cei proşti?

| T0T a răspuns (pentru LanguageMaster):

Caracterul nu ține neapărat de inteligență. Oamenii proști, ca ăia deștepți nu sunt toți la fel, sunt diferiți indiferent de nivelul lor intelectual.

| LanguageMaster explică (pentru T0T):

Deci practic elevii olimpici internaționali pot să facă compromisuri şi să accepte ca prieteni nişte muritori de rând?

| T0T a răspuns (pentru LanguageMaster):

De ce nu? Dacă tu ești o persoană ok, deschisă, nu văd baiul. Normal că depinde de preferințele lor de cum își aleg ei prietenii. Dar eu zic că e posibil.

| anonim_4396 a răspuns (pentru LanguageMaster):

Sunt curios cum poti sa pui astfel de intrebari. daca nu vorbesti la misto, ai o conceptie foarte gresita despre oameni.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prietenia nu tine de capacitatea de a invata, statut social, etc. Se bazeaza pe respect reciproc, incredere, etc. La scoala / liceu se leaga prietenii. Tu iti alegi prietenii din punct de vedere al statului social?

| LanguageMaster explică (pentru anonim_4396):

Bineînțeles că nu din punctul de vedere al statului social!

| anonim_4396 a răspuns (pentru LanguageMaster):

Daca cineva are note mai mici decat tine, nu iti poate fi prieten?

| LanguageMaster explică (pentru anonim_4396):

Ba,îmi poate fi prieten!

| anonim_4396 a răspuns (pentru LanguageMaster):

Atunci care e sensul intrebarii? thinking

| LanguageMaster explică (pentru anonim_4396):

Din curiozitate vreau să aud alte păreri!

| Ganea_Marian-Dumitru_1972 a răspuns:

Deoarece e important sa se inteleaga ca suflet.

| mnbvf a răspuns:

Pentru că inteligența nu e cea mai importantă caracteristică de care are nevoie o prietenie.