| Stoica_Nycoleta_Laura_1999 a întrebat:

De ce la varsta adolescentei suntem mai irascibili si iresponsabili?

Răspuns Câştigător
| pietrean a răspuns:

La varsta adolescentei(ca de altfel si in timpul menopauzei,cat si al andropauzei),hormonii isi cam "fac de cap". Si de aici irascitabilitate,schimbari de dispozitie.
In ceea ce priveste iresponsabilitatea,aceasta depinde de lipsa educatiei,neprimita in primul rand acasa,dar si la scoala,apoi de anturaj(si acesta poate fi controlat de parinti).De la revolutie,incoace,nu prea as mai da vina, in totalitate pe parinti, deoarece stiu ce inseamna(pe propria piele), sa muncesti toata ziua, ca sa aduci un venit acasa, cinstit, si in acest timp sa renunti la tot ce tine de familie:petrecerea timpului cu cei dragi si apropiati.

2 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Pentru ca mintea inca nu este coapta.Este ceva normal la aceasta varsta.Problema este, adolescent fiind, sa ii crezi mai prosti pe cei mai in varsta decat tine.Am intalnit destui pe aici care nu accepta sfaturi de la altii care au o mai bogata experienta de viata.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pentru ca inca nu ai aflat din experienta ca fiecare actiune are o reactiune (adica o consecinta)