| EugenGA5 a întrebat:

De ce mai studiem Geografie, Istorie, Franceza, Chimie, etc. in clasa a-12-a?
Eu dacu BAC-ul la Mate, Romana si Biologie, ce rost mai are sa imi bage in cap atata materie si din celelalte materii?
Profesorii de la alte materii care nu se dau la BAC ar trebui sa ma lase impace deoarece nu vad rost-ul nu mai conteaza la Facultate media pe toti anii.
Media de la BAC conteaza, invatamant-ul romanesc e varza.

4 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Intr-adevar, in clasa a 12-a studiezi materiile alea, insa nu la fel de intensiv precum in anii precedenti. Cel putin, asa ar fi normal. Un profesor cu capul pe umeri va continua sa va predea si sa se ocupe de lectii, insa, avand in vedere ca aveti BAC-ul, ar trebui sa fie mai intelegator. De ce aveti in orar acele materii? Pentru ca la scoala si la liceu se formeaza un om. Pentru ca acest proces sa fie complet, ai nevoie de cunostinte in toate domeniile. Ceea ce se invata este foarte "pe larg". Nu se intra in detalii. Ai nevoie de o cultura generala bogata. Nu i-ar sta urat unui doctor sa faca greseli gramaticale? Nu ti-ai schimba parerea in rau despre un inginer care habar nu are cine a fost Ferdinand I sau care nu stie sa localizeze Franta pe harta? Nici mie nu-mi placeau multe materii, insa fiecare are rostul ei. Dupa aceea, dupa ce vei ajunge la facultate, vei studia doar ceea ce te va ajuta pentru locul de munca pe care vrei sa-l urmezi.

P.S. Chiar daca risc sa te supar, mai bine te corectez eu acum, decat vreun profesor la scoala sau vreun corector la BAC. Forma corecta a cuvintelor este aceasta: "rostul" si "invatamantul". Cratima aia n-are ce cauta acolo.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai dai BAC-ul la romana si totusi ai scris 'impace'...

| Oanna96 a răspuns:

Te inteleg perfect, aceeasi intrebare mi-o puneam si eu si prietenii mei. Dar am aflat ca au si ele o importanta deosebita. In primul rand sunt informatii de cultura generala si crede-ma ca este foarte urat sa n-ai idee in ce an a inceput primul razboi mondial sau unde se afla o anumita zona geografica. Totusi, e bine sa stii pe ce pamant traiesti. Iar a doua, sa stii ca te poti trezi intr-o dimineata ca vrei sa te duci la nu stiu ce facultate, si iti dai seama ca n-ai sufieciente informatii ca sa ajungi acolo si ori renunti ori stai si iti bati capul din greu cu niste lucruri care le poti invata in liceu ca sa poti lua examenul de admitere.De asta mai sunt inca in programa toate acele materii care nu va intereseaza fiindca voi deja ati optat pentru altceva. Nu vreau sa iei in nume de rau ce ti-am spus, vreau sa-ti dai seama de gravitatea situatiei. Succes la bac si mult noroc in viata.

| Alexandra374 a răspuns:

E varza oricum, si nu numai materiile din care nu dai bacul, si matematica spune-mi unde o sa folosesc matematica de clasa a 12? daca ma fac profesoara de mate eventual. te invata 12 ani numa cacaturi dar nu sa scoti un credit sa cumperi o casa sa iti gasesti de munca ceva util