| Greeneyes2222 a întrebat:

Pentru liceeni, cum vi s-au părut testele inițiale în clasa a noua la materii gen istorie, geografie, franceză?
Ideea e că am intrat la un liceu bun dintr-un oraș mare, dar la școala mea s-a pus accentul doar pe română, mate și fizică, prin urmare la majoritatea materiilor sunt praf. Ideea e încerc să învăț, dar pentru că la noi în școală nici măcar nu s-a predat o bună parte din materie, trebuie să o iau de pe internet. Am de gând să pornesc cu biologia din clasa a 6-a și chimia dintr-a 7-a (pentru că am intrat la bio-chimie), dar are rost să fac la fel și cu celelalte materii sau să învăț la ele doar pe scurt?

2 răspunsuri:
| RKBlue a răspuns:

De obicei, testele initiale nu se trec.Depinde si de profesor. Unii intreaba cine vrea sa isi treaca nota,iar altii intreaba clasa daca vor sau nu sa se treaca nota.
Testele initiale nu sunt prea grele, dar depinde cum le aleg profesorii.Dar sunt destul de usoare, caci vor sa vada cam ce baza este, nu sa testeze tot ce stiti.
E bine sa iti inveti si repeti lucruriile pe care nu le stii, ca sa fii pregatit, mai ales daca nu le-ai facut bine in generala.
Ar trebui sa inveti sau macar sa repeti la romana(poti citi si cateva carti din bibliografie) si sa mai faci cate ceva la mate.
Plus engleza.Nu uita de engleza.La engleza ar trebui sa inveti cel mai serios(caci te poate ajuta cel mai mult)
Mult succes!