| anonim_4396 a întrebat:

De ce nu imi vine ciclul? La ce varsta e cel mai posibil sa imi vina ciclul? Cum sa fac sa ma dezvolt? De ce nu ma dezvolt ca celelalte fete? De ce ma dor sfarcurile? La ce varsta e posibil sa imi creasca sanii? Am 11 si nu sunt dezvoltata deloc am doar par pubian si doar unu-doua fire de par axilar. Fetele de la mine din clasa au deja ciclu iar eu nu.De jumate de an ma dor sfarcurile dar nu creste nimic.Nu am sani absolut deloc.Secretia vaginala o am de aproape 2 ani.Va multumesc mult daca rapundeti la intrebare...
Ofer funda

Răspuns Câştigător
| Turbo223 a răspuns:

Mai, nu este o varsta anume, dar de obicei vine intre varstele de 11 si 13 ani, mai ales 12.Sunt unele fete care au 9 ani si au ciclu, altele abia la 16 le vine, nu este o regula, deoarece fiecare se dezvolta in felul lui si trebuie sa intelegi asta.Asculta,ciclul de obicei vine atunci cand organismul este pregatit, suficient de dezvoltat (nu 100/100 dar peste 54 oricum). Menstruatia apare cam de la 1-2 ani de la cresterea sanilor. Fetele de la tine din clasa sunt mai dezvoltate ca tine, asa este natura lor, dar intr-o zi vei fi si tu ca ele, nu ai motive de ingrijorare. Probabil peste un an, iti va veni ciclul, dar nu iti spun asta cu exactitate.Totusi nu inteleg de ce iti doresti ciclul si parul axilar, deoarece in timpul menstruatiei (pe unele fetite si femei le doare burta tare si uneori nu trece cu pastile iar parul de la subrat trebuie ras, deoarece daca il vei lasa sa creasca va arata chiar uratel si sunt sanse ca lumea sa rada de tine).Te dor sfarcurile deoarece sanii tai sunt pe cale sa creasca (va dura putin mai mult timp pana se vor vedea diferenta, dar nu cred ca tu ai pieptul foarte plat).Ar putea fi mai multe motive pentru durerea sfarcurilor dar aceasta este cea mai probabila si sigura la varsta de 11 ani.Este POSIBIL repet POSIBIL sa ai ciclu menstrual la varsta de 12 ani, daca acum ai par pubian si te dor sfarcurile.Cu exactitate nu stie nimeni.Totusi sa nu te duci la mama ta si sa o intrebi cand i-a venit ei menstruatia deoarece inainte ciclul aparea abia la 14 ani, toti copiii se dezvoltau mai lent.Sincer si eu am crezut in mitul acesta, pana sa observ dovada ca e doar un MIT : Mie mi-a venit la 12 ani, mamei intre 14-15 ani.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ciclul menstrual este dictat de mostenirea ta genetica de la mama ta si va veni exact la aceeasi varsta la care i-a venit mamei tale.
Deci, singura persoana din lume acare iti poate spune cu exactitate cand iti va veni ciclul menstrual, este mama ta!
Incearca sa discuti cu ea, ar cam fii timpul!
Oricum 11 ani este o varsta timpurie pentru ciclul menstrual, el in general vine intre 13 si 16 ani.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Depide de la fata la fata, poate sa iti vina la 16-17 ani sau deloc(exista si cazuri).
Nu iti mai fac griji de genul asta, bucurate cat inca nu ai si de copilaria ta. Sanii si menstruatia nu ar trebui sa fie preocuparea unei copile de 11 ani.

| Silviaemma a răspuns:

Draga mea am trecut prin aceleaşi dureri si suferințe până să imi vină! Stai calmă esti aproape de termen! Mie mi-a venit prima oara foare puțin dar a doua oara a venit ca naiba de mult!