| anonim_4396 a întrebat:

De ce nu imi vine ciclul? La ce varsta e cel mai posibil sa imi vina ciclul? Cum sa fac sa ma dezvolt? De ce nu ma dezvolt ca celelalte fete? De ce ma dor sfarcurile? La ce varsta e posibil sa imi creasca sanii?

Am 11 si nu sunt dezvoltata deloc am doar par pubian si doar unu-doua fire de par axilar. Fetele de la mine din clasa au deja ciclu iar eu nu.De jumate de an ma dor sfarcurile dar nu creste nimic.Nu am sani absolut deloc.Secretia vaginala o am de aproape 2 ani.Va multumesc mult daca raspundeti

FUNDA la cel mai bun raspuns

Răspuns Câştigător
| SG1995 a răspuns:

"De ce nu imi vine ciclul? La ce varsta e cel mai posibil sa imi vina ciclul? "

Păi în mod normal 12-13 ani, cel mai târziu la 14.

"Cum sa fac sa ma dezvolt? De ce nu ma dezvolt ca celelalte fete?"

Nu ai ce să faci, așa e ritmul tău, fiecare e diferit, nu îți fi ai să te dezvolți bucură-te de copilărie.

" De ce ma dor sfarcurile? La ce varsta e posibil sa imi creasca sanii?"

Din ce-am citit și eu, pe aici se pare că durerea de sâni, e semn că aceștia își încep schimbarea.

"Am 11 si nu sunt dezvoltata deloc am doar par pubian si doar unu-doua fire de par axilar. Fetele de la mine din clasa au deja ciclu iar eu nu.De jumate de an ma dor sfarcurile dar nu creste nimic.Nu am sani absolut deloc.Secretia vaginala o am de aproape 2 ani. Va multumesc mult daca raspundeti!"

Cum am zis fiecare are ritmul său, acum vreo 100-200 de ani femeile atingeau pubertatea abia la 15-16 ani conform cercetătoriilor, iar cică generațiile trecute gen mama și bunica ta s-au dezvoltat la cca. 14-15 ani conform tot acelorași cercetări (deci cu un an mai de vreme în cca. 50 de ani), în orice caz faptul că fetele se dezvotă mai repede nu prea bine, deoarece fetele care intră în pubertate la vârstă mai fragedă au risc mai mare de cancer, deci ar trebui să te bucuri, că cel puțin din acest punct de vedere pubertate nu prezintă un factor de risc.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In cazul tau, daca mama ta a confirmat ca i-a venit ciclul la 13 ani, inseamna ca mai ai de asteptat 2 ani ca sa-ti vina si tie ciclul!
Pana atunci, bucura-te de copilarie!

| MiruD a răspuns:

Toate la timpul lor.
Sa nu mai grăbim viata asta ca si asa trece cum trece. O sa ai timp si de menstruatie, si de par pe unde vrei tu, si de sani mari, de toate.

| Mak99 a răspuns:

Vorbeste cu mama ta, banuiesc ca e destul de tanara pana-n 40 deci nu a prins asa mult timp epoca de "aur". Sper sa nu aiba mentalitate comunista, succes...

| Anonim0506 a răspuns (pentru Mak99):

Am vorbit.Ei i.a venit la 13 ani dar a inceput sa se dezvolte pe la 11 jumate.Mama are 43; )