| anonim_4396 a întrebat:

De ce oare pe TPU. cand incerci sa ajuti pe cineva (adica sa dai raspunsul la o intrebare), altii iti dau stupid?

Adica unele persoane, pare-mi-se ca dau stupid si din "plictiseala", zau asa!

De exemplu, eu am pus o intrebare. happy
Si la un moment dat, a trebuit sa "explic" ceva referitor la intrebarea pusa de mine happy Si culmea! Se gaseste cineva sa-mi dea stupid.

Adica omul e disperat, pune intrebari, si tu ii dai stupide?!
Foarte frumos...

Sau, mai sunt intrebari din acestea, ca de exemplu " ce culori va plac?"
Insirui eu vreo 3 culori, si culmea! Iar primesc stupid! De ce?!

Ce are lumea de pe aici?!

Sunt de acord sa dai stupid cand respectivul da un raspun incorect sau la misto sau mnah, chiar un raspun stupid! laughing

De exemplu "hmmm", am vazut utilizatori care la intrebari dau raspunsul: "hmmmm" si primesc funda. Sau altii dau rspunsul : "J." Asta-i raspuns?!

Mdah, ce site interesant...

Răspuns Câştigător
| AG a răspuns:

Stii la ce concluzie am ajuns?
De exemplu sunt intrebari: ce parere aveti despre rock sau Bieber sau... whatever, si daca tu dai un raspuns care nu ii convine persoanei respective aceasta iti da stupid. Stii ultima data cand verificasem, Romania este o tara in care fiecare are dreptul la a isi exprima parerea, asa ca daca mie nu imi place ceva ce altuia ii place, si imi spun parerea, ma astept ca ea sa fie respectata. Dar nu cred ca se va ajunge la asa ceva vreodata pentru ca asta e, suntem prea necivilizati.

9 răspunsuri:
| Rayyy a răspuns:

Buna,
Ideea este ca oamenii nu vor aprecia niciodata indeajuns de mult eforturile tale sau faptul ca te-ai straduit in a face un anumit lucru. Pur si simplu trebuie sa ii ignori, sunt mai prejosi decat tine!

| curiozitatea a răspuns:

Pai inainte sa pui intrebarea scrie asa : "Se accepta raspuns doar de la cei care au peste 40 de funde" [adica oameni seriosi]
Intelgitonguehappy? Adevarul e ca sunt membrii noi care inca nu au funda sau no. Dar totusi e mai bine daca scrii asahappy

gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

Draga mea, dupa cum vezi, acest site a fost invadat in ultimul timp de copii care au mult timp liber si considera ca aici se pot distra. Ei nu au inteles ca obiectivul acestui site este destul de serios, si anume, acela de a ajuta pe cei care au nevoie de un sfat. Fiind niste copii fara experienta, dau raspunsuri si adjudeca raspunsurile altora in joaca... Pacat! Eu sunt mai demult pe site. Nici nu stiti cum era acest site la inceput. Era o placere sa ajuti intr-adevar pe cineva. Fiecare venea cu cate un sfat serios, pentru ca erau multi useri cu varste peste 20 de ani...multi chiar ca mine.
Un user tanar, elev de scoala, poate doar sa accepte sau nu o anumita intrebare sau raspuns si sa dea stupid dupa placerea lui...sigur,pentru el este o joaca! Daca erau seriosi, acesti useri n-ar gasi in acest gest de intr-ajutorare un mod de gluma.
Parerea mea este sa ii ignori. Chiar nimeni nu trebuie sa-i bage in seama. Astfel se vor plictisi si vor parasi site-ul.
Continua sa ceri ajutor prin intrebari, dar aceasta nebunateca funda, nu trebuie pusa ca miza! Aici nu se da un concurs de castigarea fundelor. Aici trebuie sa ajutam cat putem noi mai bine pe cei care au nevoie. Cu cat raspunsurile vor fi mai de ajutor, cu atat se vor castiga funde, ACEASTA FIIND INTR-UN FEL RASPLATA. Funda nu se cerseste, ci se castiga!
Incercati sa formulati intrebarile decent, coerent, sa nu ajunga motiv de distractie pentru cei care le citesc.De multe ori, chiar nu reusesc sa inteleg continutul unor intrebari. Exprimarea si gramatica lasa mult de dorit. Faceti-va respectati prin modul cum puneti intrebarile si cum dati raspunsurile. Cam atat.

| Kylexy a răspuns:

Fiecare nu face mai mult decat il duce capu care il tine pe umeri.

| kiky278 a răspuns:

Stiu.Sunt de acord cu tine.Si eu primesc stupid la raspunsuri care nu sunt stupide.Chiar ma enerveaza cei care dau stupid pe degeaba.Si pariez ca voi primi si aici stupid deci concluzie aia sunt niste utilizatori ofticosi si ratati! Ii pare rau dar asta e adevarul!

| DeeDee a răspuns:

N-ai ce sa faci. Continua sa ajuti, de asta suntem aici. O sa primestisi folositor de la cei ca tine care ajuta, si fundite de la cei care se simt ajutati. Mai sunt si trolli de-aia prosti care n-au ce face, adica troli, si dau stupid la tot ce e bun.

Totusi adminii au inceput sa stearga conturi pentru "abuz de voturi" care acum dupa intrebarea ta, cred ca la asta se refera.

| Yamatooo a răspuns:

Mah.noi stim toata povestea asta si neam obisnuit cu ea.fiecate om e altfel sunt care dau doar stupide.asa ca nu-ti mai forta neuronu sa ne spui ca nu ne place ca am prins ideea. obisnuieste-te

| RoxyKaRoxana a răspuns:

Nu stiu nici eu...

mi se pare o totala lipsa de respect ( atata timp cat raspunsul nu este stupid).

| LoveIsMyDrug a răspuns:

Sincer si mie mi s-a intamplat sa primesc stupid...si mai multor utilizatori.
Unul dintre motive este si faptul ca nu era raspunsul care il vroiau cei ce au postat intrebarea...si cum ai zis si tu laughing...de plictiseala.
Eu dau stupid doar persoanelor care iau la misto laughing