| JustSquirrels a întrebat:

De ce parintii nu isi inteleg copiii? E chiar atat de greu sa accepti faptul ca plodul tau e diferit? De ce trebuie sa le pese atat de mult de ce zice societatea? Spre exemplu:
Lui angryje) ii place rock-ul, iar tatal lui X nu accepta asta. Dar tatal lui X asculta rock. Cum credeti ca se simte X? Eu cred ca se simte neindreptatit. Tatal lui X incearca sa-si protejeze copilul, dar nu-i iese, ba din potriva il face pe X si mai "rau". Tatal lui X nu accepta nici faptul ca X este o persoana non-comformista si ca nu-i pasa ce zice atat de bine cunoscuta societatea. Doar pentru ca X poarta bocanci si tricouri cu Nirvana, lumea il considera "drogat" sau nebun. Conceptia omului. Voi ce parere aveti? Ati fost vreodata judecati? Mersi. ^-^

Răspuns Câştigător
| RainmakerX a răspuns:

Unii parinti ii inteleg. *chiar daca mai rar*
"Ati fost vreodata judecati? "
Da, de multe ori dar nu de persoane apropiate. Ce parere sa am? Sincer, nu imi pasa. Este felul lor de a fi si nu am ce face in privinta aceasta.
Si eu ascult rock, bun si ce daca? Omule, asculti ce vrei, faci ce vrei, este viata ta. Cei care se baga sunt ratati care nu au o viata proprie si carora nici macar nu ar trebui sa le pese de tine.
Ce daca asculti rock? De parca Delia "Da mama" sau manelele lor ar fi mai bune. Fii serios!
Fiecare are anumite gusturi. Faza e ca ei sunt prea slabi si frsutrati ca sa inteleaga ca exista si lucruri bune pe care ei nu le cunosc.
Sa zicem ca Z asculta toata ziua KissFm.
Acolo banuiesc ca nu o sa dea rock. Deci daca respectivul este obisnuit sa auda numai astfel de melodii atunci o sa-i para ciudat cand o sa asculte alt gen decat cele pe care le stie.
Asa e lumea, ce sa faci?

Oricum, incearca sa nu mai pui la suflet si in niciun caz sa nu te schimbi pentru astfel de persoane.

Bafta!

10 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Pe mine tata m-a inițializat în muzica rock, ascultă foarte mult și e foarte conștient ce e aia muzică bună. Să nu mai zic că doar un incult în acest domeniu al muzicii poate spune că muzica rock e de proastă calitate. De fapt mai fiecare gen muzical are melodii de calitate dar rock-ul a scos printre cele mai mari capodopere ale muzicii în general și trebuie admis asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta e ROmania. In afara nu ii pasa nimanui de cum te imbraci sau ce asculti. Cand eram la 7 ani trebuia sa am aceeasi par ca restul de pe strada (castron ) ca de nu te barfea toata strada laughing. tampiti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate tatal lui X vrea sa-l faca pe X fotbalist sau manelist si rock-ul nu se potriveste in imaginea de ansamblu. Toata lumea stie ca rocker-ii nu au nici o treaba cu sporturile sau cu cantatul.

| KMaddieK a răspuns:

Da, am fost judecata si de prietenul meu, nu doar de parinti. Am vrut sa imi bag flash-uri si mi-a zis "daca iti bagi ne despartim" sau am pus pe fb o poza mai "diferita" si mi-a zis"vrei sa zica lumea ca esti o ciudata? " intr-un fel ma obliga sa fiu "obisnuita". Parintii mi-au zis la fel cand am vrut sa imi mai dau 2 gauri in urechi I don't want to see... Nu stiu de ce ma impiedica sa fac ceva ce imi place :'(... A, da, uitasem de replica "ce-o sa zica vecinii? " laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru KMaddieK):

Puteai sa te desparti de el ca sa nu te mai plangi acum. simplu nu crezi?

| T0T a răspuns (pentru KMaddieK):

Sunt băieți care vor să aibă fete simple care se găsesc la fiecare pas și băieți cărora le plac fetele speciale, mai nonconformiste, deosebite. Numai tu poți alege cu ce tipologie de băiat stai.

| KMaddieK a răspuns (pentru anonim_4396):

Ti se pare ca ma plang? A intrebat daca s-a mai intamplat cuiva, oricum nu ti-a cerut nimeni parerea. :*

| MissADEEL a răspuns:

Problema aceasta e una clasică.

Faptul că asculți rock nu te face diferit. Ești parte doar unei tipologii de oameni, și încă o tipologie largă. De câțiva ani, numărul rockerilor a crescut imens, așa că nu e greu să găsești persoane care să îți împărtășească convingerile. Caută pe facebook grupuri de rock, o să găsești cu zecile.
Te simți diferit, probabil, pentru că, în jurul tău, oamenii au alt stil.
Însă învață să observi omul; ce înseamnă de fapt să fii diferit? Te face asta cu adevărat un extraterestru? Ce te deosebește față de ceilalți? Ce aveți în comun și ce nu? Răspunde-ți la întrebări și o să afli că NOI SUNTEM SOCIETATEA.
În opinia mea, ai standarde mici dacă porți tricou cu Nirvana și te consideri hardcore. Nu sunt rockeriță, dar atâta lucru știu și eu. Și, mai ales, dai atenție unor persoane care nu se informează deloc.
Mă gândesc că, dacă tatăl tău ascultă rock, înseamnă că vrea ca fiul lui să nu fie la fel. Poate că nu e o persoană foarte multumită de sine sau poate că nu vrea să i se „fure" pasiunea.

Sfatul meu? Fiți tată și fiu în continuare, dar evitați subiectul acesta când vine vorba de o discuție. Tu ai dreptul să asculți ce dorești și să fii ce vrei.

| JustSquirrels explică (pentru MissADEEL):

Fara suparare, dar de unde iti dai seama ca am standarde mici? Ar trebui sa fac o lista cu ce trupe de rock ascult pentru a te " convinge" presupun ca nu. Nu am dat toate detaliile. Dar multumesc, oricum.

| Honeyyy a răspuns:

Ce se naste din pisica, soareci mananca!
- ai putea sa-i spui asta tatalui tauwinking