| mynameiskiddo a întrebat:

De ce sa cred in dumnezeu? Am 15 ani, si tot ce vad zilnic ma convinge ca dumnezeu si biserica nu exista. In biserica nu voi crede cat timp voi trai, si mai ales in preoti. Sunt niste oameni foarte falsi, se uita doar dupa bani, si iau bani pana si de la cei saraci. Acum 3 ani s-a construit o biserica prin aproprierea locuintei mele, iar in decursul a 3 ani, preotul si-a cumparat vreo 2 Mercedesuri jeep, o broscuta VW si un Rolls Royce. Toti preotii pe care ii cunosc sunt ciufuti si daca ii rogi sa te ajute cu un parastas iti spun ca n-au timp. Umbla cu carpa aia pe ei de ochii lumii si dupa ce pleaca de la firma, aka biserica, fac orgii, pe deasupra si gay. Sucks! Si dumnezeu de ce ar exista? De ce suntem obligati sa credem in el de mici? Daca ar exista dumnezeu, acesta ar fi altceva decat o persoana care seamana cu noi, asta pentru ca nimic din ce ne imaginam nu este adevarat. De ce exista atatea boli imposibil de tratat si atatea persoane bune care mor in chinuri? Ca vor avea o viata superba in rai? Vrajeli. Devin patetici toti oamenii care se roga in fata unei sticle, "oo doamne da se ii treaca tatalui meu"...(spre ex.). da de unde, acea persoana va muri sigur intr-o perioada scurta de timp. Dar nu e nimic, ei vor continua: "ooo doamne inteleg ca nu ai putut sa-l faci bine dar iti multumesc ca ai incercat"...ma amuz tare cand aud si vad chestii d-astea.

Ma poate convinge cineva ca dumnezeu exista?

Răspuns Câştigător
SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

Da. Exista doar daca tu vrei ca el sa fie in sulfetul tau. TU trebuie doar sa VREI.

15 răspunsuri:
| madalicious a răspuns:

Dumnezeu exista. Acum nu crezi in el, dar mai tarziu cand o sa mori o sa crezi desi o sa fie prea tarziu.winking

| Andreea_7493 a răspuns:

Parerile sunt impartie. Unii cred, altii nu, dar nimeni nu stie sigur, pur si simplu nu ai de unde sa stii daca exista sau nu, deci ramane o enigma laughing vedem in viata de apoilaughing

| Crs a răspuns:

Sunt total de acord cu tine!
dumnezeu nu exista si.

| Etelca a răspuns:

Dumnezeu exista, daca nu ar exista tu nu ai trai, e adevarat preotii nu sunt sinceri, dar Dumnezeu exista

| masly a răspuns:

DUMNEZEU EXISTA! Nici eu nu cred in biserica mai ales in preoti dar nu ai gasit omul sa iti explice cum sta treaba. este o religie care iti poate raspunde la toate intrebarile astea, o religie diferita de resutul ...acolo ai putea gasi toate raspunsurile tongue

| zhady a răspuns:

Creştinismul ortodox e o prostie, impreuna cu celelalte religii.

| usernamemada a răspuns:

Adevarul e ca si pe mine ma enerveaza rahatii aia de arhiepiscopi, episcopi si mai marii bisericii, pana si faptul ca bisericile devin din ce in ce mai mari si mai "grozave" e un lucru complet gresit (totul ar trebui sa fie modest), dar Dumnezeu exista si cred ca bolile care nu pot fi tratate si alte greutati sunt o piatra de incercare la care putin fac fata. In momentele grele isi da omul "arama pe fata". Calugarii sunt cu adevarat fiinte simple care isi dedica viata lui Dumnezeu nu imbogatirii, un preot adevarat va stii lucrul acesta.Cum te astepti tu sa te convingem noi ca Dumnezeu exista? Credinta in Dumnezeu e ceva ce descoperi tu bucata cu bucata.

| axelmatei a răspuns:

Singurul adevar pe care il stiu eu e acesta : Nu exista nici un adevar

PRin urmare tu poti sa crezi ce vrei eu unul cred in dumnezeu...de ce? pur si simplu cred ca exista cineva mai presus faza cu religiile nu le inteleg deloc deci :
1. daca exista dumnezeu si tot ce se zice in bibilie s-a intamplat de ce fiecare dintre ei crede altceva? fiecare are un alt mod de interpretare a ce scrie acolo si habar n-am de ce
2.Preotii sunt mesagerii lui dumnezeu...deci stiu pe cineva care este preot dar nu se comporta ca unu dintre acestia
3. tu ca persoana poti sa crezi in ce vrei tu pentru ca te afecteaza doar pe tine in lumea ta
4. Oamenii au nevoie de credinta in viata lor si de aceea ii bine sa crezi pentru ca daca se intampla ceva rau de care nu iti poti reveni incerci toate metodele si ajungi si la religie care ajuta (asta ar fi explicatia la cei care cred) mie mi se pare ca ce vor sa spuna ii ca oamenii au nevoie de indrumare ca sa isi recladeze lumea si sa poata merge mai departe
In final depinde de tine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu.doar Dumnezeu te poate convinge ca exista.pe mine m-a convins.cand aveam 15 ani aveam aceleasi pareri ca si tine.si intrebari mult mai multe.si acum la 45 de ani stiu ca dumnezeu exista. dar am citit biblia de doua ori si studiat pasaje din ea de cate ori am avut ocazia.acum te amuzi? nu-i nimic. vei si plange.stii cum spunem noi oamenii; cine rade la urma, rade mai bine. pot sa-ti spun ca mie biblia mi-a raspuns la toate intrebarile ce mi le-am pus pana acum.si pe care le-ai pus si tu aici.numai ca exista un risc.sa alegi gresit drumul. daca mergi pe drumul pe care se rade mult la inceput, plingi vesnic la urma. daca alegi drumul mai dificil acum, care te duce spre libertate, si viata vesnica, vei fi fericit. daca vei citi biblia, poate tot nu vei crede, dar vei fi mult mai intelept, si mai calculat fata de multi.sanatate si ajutor de sus.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa m-as bucura daca ai citi ce scrie aici pe site fara sa te apuce plictiseala http://www.gotquestions.org/Romana/Exista-Dumnezeu.html

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeu exista, cum au spus si altii. Stiu ca majoritatea preotilor sunt niste prefacuti, dar nu toti! Nu esti obligat/a sa mergi la Biserica atata timp cat esti credincios/oasa. Dumnezeu exista in fiinta noastra, in suflet si pretutindeni. Iar acei oameni necajiti sunt pusi la incercare ca D-zeu sa-i testeze daca sunt destul de credinciosi, sau poate au o datorie din viata anterioara [nu c-as crede in reincarnare.]. Incearca sa meditezi putin si sa te intrebi cine e responsabil pentru toate astea. De unde venim noi si cum exista orice din jurul nostru. Succes! >big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

D-zeu exista daca na-r exista tu n-ai fii aici
e sunt fata de preot si stiu ca si mie in biserica mi s-a aratat sf. Maria intreaba un preot iti va spune acelasi lucurwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeu exista! Cum crezi tu ca s-au intamplat atatea MINUNI DUMNEZEIESTI? De exemplu:"Pilda celor zece leprosi"-citeste-o si tu de pe net. Si Iisus Hristos? Cum a venit pe Pamant daca Dumnezeu nu exista? Este fiul Lui. Sunt atatea dovezi ca Dumnezeu exista:Biblie, Scripturi-ai auzit vreodata de ele? Deci, documentreaza-ta inainte sa deschizi gura! Esti extraordinar!

| AlExUtZa380 a răspuns:

Dragul meu, tu esti nebun? Atunci tu cum existi? El te- creat de aceea trebuie sa fii constient ca DUMNEZEU exista. Dumnezeu este slujit, este sarbatorit, nu-mi gasesc cuvantul potrivit, dar Dumnezeu este reprezentat de preoti, ei comunica cu Dumnezeu prin RUGACIUNE.Crede-ma! Dumnezeu exista, Dragoste exista... Oameni exista, Iar TU EXISTI! Ma bucur ca poate ti-am fost de ajutor...

| H3earTLesS a răspuns:

Poate exista poate nu exista. daca ar exista dovezi concrete nu s-ar mai numi credinta.eu unul merg pe acelasi principiu cu tine cand vine vorba de preoti.sunt niste ipocriti.nu sustin ca toti."doar" majoritatea.eu unul nu merg la biserica dar ma rog in fiecare zi si cand sunt ajutat Ii multumesc de fiecare data Domnului.incearca sa te rogi si vei vedea ca dumnezeu nu te va ignora. "Dumnezeu ne da la toti dar nu ne baga pe card"
winking