| gabrielutzu a întrebat:

De ce se masturbeaza oamenii?
Care este rolul masturbarii atat la barbati cat si la femei?
Credeti ca exista oameni(mai ales tineri) care nu s-au masturbat niciodata in viata lor?

Răspuns Câştigător
prfml
| prfml a răspuns:

Se spune ca nu este bine pentru organizm, am gasit asta pe net. Efectele masturbării se intind pe o scară foarte larga. Unul din simptomele initiale care apare la oamenii care se masturbează este tremorul mainilor. Mainile le tremură, ca la bătrani, si de asemenea controlul asupra lor se micsorează. Acest lucru nu se limitează numai la maini, ci este posibil sa se petreacă si in restul corpului in stadiile mai avansate. Mai inainte chiar de aceste simptome, se poate să se distingă o diminuare a preciziei cu care obiectele sunt manipulate de ei cu ajutorul mainilor.
laughing
Sperma este formata din diferite minerale si vitamine. Spre exemplu, ea contine proteine, calciu, lecitină, magneziu, fosfor, testosteron, potasiu, vitamina B12, zinc, enzime, si multe alte elemente. Aceste lucruri sunt vitale pentru organismul uman si pentru dezvoltarea lui normală, in special in decursul formării lui: in adolescenta si in anii urmatori acesteia. Masturbarea excesiva, si nu numai, face ca aceste elemente sa fie eliminate din corp fară masură. De exemplu, in acest fel se poate ajunge la Osteoporoză, o boală care se caracterizează in principal prin lipsa calciului din oase, aceasta ducand la randul ei la fracturi osoase grave.

Deasemenea, masturbarea duce la probleme ale memoriei, ale puterii de concentrare si ale 'ascutimii' mintii. Celulele nervoase ale creierului (neuronii) se distrug progresiv si iremediabil datorită risipei excesive de energie. Acesta este un factor deosebit de periculos fiindca nu mai există nici o cale de refacere a acestor neuroni. Pierderea memoriei si a puterii de concentrare o poate observa persoana respectivă pe masura ce ea continuă să se masturbeze mai mult.

S-a mai observat la cei care practică masturbarea ca ei sufera de ejaculare precoce, intr-o forma mai mult sau mai putin gravă. Acest lucru se intampla fiindca auto-controlul asupra impulsulilor sexuale se denaturează prin practica masturbării. De fapt acest auto-control se va modela si adapta mai mult la această practică decat la actul sexual normal.

Ca un ansamblu al tuturor acestora, as putea spune ca masturbarea nu face decat să "imbătranească" omul mult mai rapid decat in mod normal. Acesta, la 40 de ani, se va confrunta cu bolile si afectiunile care se intalnesc in general la pacientii mult mai in varstă. Lucrul ăsta se intamplă din cauza risipei excesiv de mare de energie care nu face decat sa slăbească foarte mult organismul, predispunandu-l la multe alte afectiuni si boli, in functie de fiecare individ in parte. Sistemul imunitar al organismului este de asemenea slăbit pe măsură ce omul continuă sa se masturbeze mai mult, el fiind mult mai putin ferit de virusi si infectii in comparatie cu un om cu un sistem imunitar puternic.

Pe plan psihic, masturbarea duce la o izolare progresivă fată de societate si de mediul inconjurător. Persoana care se masturbează ajunge incet-incet sa-si gasească placerea numai in acesta practică, dezvoltand o inhibitie progresivă fată de persoanele si evenimentele din jurul său. In cazuri mai avansate se poate ajunge la depresii nervoase greu de vindecat.

27 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Prfml, asta e dovada ca iti trebuie un FILTRU ca sa nu crezi toate aberatiile. Se masturbeaza de placere, pur si simplu. Rolul e asta, sa simta placerea, sa isi cunoasca trupul. Nu cred ca exista vreun om care sa nu se fi masturbat. Ne masturbam in prima faza pe la 5-6 ani, bineinteles fara sa ii acordam atentia ori conotatia pe care o are cand suntem adulti. Pentru copii e placut sa se atinga (poate ati vazut copii care tot stau cu mana in pantaloni sau peste), sa se frece; e doar o senzatie de bine, nu o asociaza sexului sau 'adultilor'. Parintii, daca nu stiu sa rezolve asta, ii traumatizeaza si ajung sa asocieze masturbarea cu ceva negativ, rusinos etc.

Janina
| Janina a răspuns:

Omul isi provoaca placere...nu cred ca exista macar un om care sa nu fi incercat macar odata, chiar daca nu recunoaste

auran
| auran a răspuns:

In prima faza cunoastere, apoi placere si, in final poate "lipsa"
sigur s-au masturbat macar odata si, apoi inca odata...

prfml
| prfml a răspuns:

Ne impartim in doua :cei care recunoastem si cei care nu recunoastem happy

prfml
| prfml a răspuns:

Poate s-o referi la nimfomani laughing Poate sunt persoane care se rezolva de vreo 3 ori pe zi, 7 zile din 7

prfml
| prfml a răspuns:

Pentru psiholoaga, asa este ai dreptate, nu am spus ca cred in acel articol, pur si simplu am gasit acel articol si am ramas surprins, eu l-am luat pentru dezbatere si amuzament cu tremuratul mainilor. happy

ValiMocanu
| ValiMocanu a răspuns:

Rolul este acela de a se descarca de o energie acumulata, de stres. Personal, cred ca nimic nu este imposibil. Este asadar posibil sa existe si persoane care nu s-au maturbat niciodata in viata, dar nu cred ca ar trebui expuse la Muzeul Antipa.

| gabrielutzu explică:

Poate cineva de pe site sa jure ca nu s-a masturbat vreodata? :laughing

| gabrielutzu explică:

Pai, eliminare de substante si de energie, nu este aceeasi atat la masturbare cat si la sex?

| Wtf9000 a răspuns:

Ahem, eu nu m-am masturbat niciodata, nu stiu cum e... ahem...

| tukhey23 a răspuns:

Nu laughing

| alexam a răspuns:

Majoritatea oamenilor se masturbeaza, la o varsta mai mica sau cand devin adulti, e vorba de a-ti creea placere ( autosatisfacere ) si totodata de a-ti cunoaste corpul. Cred ca o persoana nu ar stii ce ii place sau ce nu din punct de vedere sexual - daca nu ar face asta... Presupun ca acelasi rol il are si la barbati si la femei.

| naty_3185 a răspuns:

Eu nu am facut-o niciodata! secretel, nu ai dreptate!

| Onutzu a răspuns:

De placere.
Si nu cred ca exista un om care nu sa masturbat.Doar cei ce inca mai beau laptic de la mamicà. Dar vor incepe si ei cat de curand. laughing

RaduCiocan
| RaduCiocan a răspuns:

Autosatisfacerea este ceva comun la multe specii, nu numai la oameni. Ba s-a descoperit ca si bebelusii din pantecul mamei se masturbeaza (s-a observat la tomograf)
Mai multe detalii aici:
http://www.youtube.com/watch?v=7jx0dTYUO5E

| NebuniKkdeea a răspuns:

Esti un cretin te crezi tare hahahaaaaaaaa

| xtreme a răspuns:

Eu tind sa cred ca exista deoarece masturbarea ajunge un mod prin care te faci sa simti "placerea" vietii dar unii nu au nevoie deoarece aceasta "placere" le este acordata natural de alta persoana...prin raspunsurile de mai jos in care se rasp negativ eu inteleg ca persoanele respective au incercat si ele...deci da, cred ca exista oameni care nu au avut niciodata intentia sa se masturbeze.

| Raluca_7548 a răspuns:

Placere.placere.hee hee. e imposibil sa nu fie oameni care nu au incercat niciodata.desi.poate le e jena sa recunoasca.

| Raluca_7548 a răspuns:

Placere..placere..hee hee..e imposibil sa nu fie oameni care nu au incercat niciodata..desi..poate le e jena sa recunoasca..

| clara a răspuns:

Da, exista.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa inteleg ca tu nu te-ai masturbat niciodata?laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu, nu.nauzi ma ca apare par in palma? mai gabriele mai ce intrebare mai.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un psihiatru pe care-l cunosc recomanda calduros masturbarea. Cat mai des. Sigur, la tinerii care se rezuma la atat si pentru care intreaga viata sexuala e concentrata in jurul masturbarii apar semnalele de alarma.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce inseamna sa te masturbezi? rolling on the floor rolling on the floor rolling on the floor rolling on the floor rolling on the floor rolling on the floor rolling on the floor rolling on the floor rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta ma gandeam si eu! dar sincer eu nu cred ca exista...eu...de exemplu...prima oara cand am simtit acea placere n-a fost tocmai cu intentie...si apoi...am continuat... dar sa nu intelegeti gresit...asta se intampla mai rar...(am prietenlaughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nimic adevarat pana aici, masturbarea nu face nici un rau! dar nici bine!, hm..., secretul este sa nu devina un drog..., V - Saturn - RA

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am 13 ani si ma masturbez zilnic. Nu ma pot opri. sad