| mikutsa a întrebat:

De ce credeti ca mai exista aceea inegalitate intre femei si barbati?

Răspuns Câştigător
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Bărbaţii nu pot naşte, bărbaţii nu pot fi la PMS, etc.
Femeile nu pot căra saci de ciment, nu pot munci 16-18 ore în condiţii de maximum efort intelectual (ştiinţa o spune, nu eu), etc. etc.
În unele aspecte diferenţele sunt uriaşe şi atunci este normal asta.
Nu ştiu la care "aceea" inegalitate te referi tu dar crede-mă că feministele nu vor egalitate, vor superioritate.
Ia uite din punct de vedere social câteva inegalităţi:
1. În căutarea unui loc de muncă. Am vrut să mă angajez la un radio mare din România. Concurenţi principali: Eu (student la două facultăţi - Litere şi mate-info) şi o domnişoară studentă la Design vestimentar la o universitate privată dintr-un oraş obscur. Testul? Să facem o ştire. Eu în CV trecusem că-s student la Litere (fără să menţionez că sunt bun la tehnică şi informatică). Testul a constat în redactarea şi transmiterea telefonică a unei ştiri prin telefon. Ştirea mea: "Interacţiunea backtracking în programarea modernă - utilizarea la ei la noile telefoane Nokia produse la Jucu - Cluj". Ştirea ei: "Noile tendinţe în materie de îmbrăcăminte ale studenţilor români".
Deci eu primesc ştire contrar domeniului meu (ei neştiind că mă pricep la asta) şi ea primeşte ştire fix din cursurile ei. Cu toate astea, fac o ştire net superioară ei şi sunt respins pentru că "nu am voce suavă la telefon".
2. Există încetăţenite nu mai puţin de 4 sărbători care cinstesc femeia, în vreme ce pentru bărbaţi nu există nici măcar una!
3. Când o femeie agresează sexual un bărbat, nu se întâmplă nimic. Când un bărbat agresează sexual o femeie, acesta este întemniţat.
4. "O femeie va aprecia mai mult un bărbat care poate produce mai mulţi bani decât aceasta poate cheltui" - Slogan dintr-un Mall. De ce n-aş fi misogin?
5. Există numeroase locuri unde intrarea pentru femei e 0 lei iar pentru bărbaţi e 10-20 de lei. De ce? Doar pentru că nu-i atârnă nimic între picioare asta o face specială?!
6. Discriminarea unei femei în dauna unui bărbat este condamnată însă discriminarea unui bărbat în dauna unei femei este lăudată, susţinută şi apreciată pentru "independenţa" de care dă dovadă femeia.
7. "E romantic să plătească bărbatul consumaţia când ieşiţi în cuplu"(asta o citesc des şi pe site-ul ăsta). N-ar putea şi femeile să fie mai romantice? Nu de alta dar nu toţi avem bănci personale.
8. Dacă o femeie rămâne însărcinată pentru că nu s-a protejat, tot bărbatul plăteşte pensie alimentară şi tot el e vinovat şi e "porcul care şi-a bătut joc de ea". Ea că a desfăcut picioarele şi a vrut nu e vinovată în niciun fel "săracasad". Vai ce-mi vine să regurgitez.
9. Toată lumea are ceva împotriva familiilor în care ea munceşte şi el stă acasă. "Să meargă golanul la muncă să nu stea acasă cu **** în mână". Pe de altă parte, este "normală" în accepţiunea generală o familie în care el munceşte în două locuri şi ea stă acasă. Şi, mai mult decât atât, tot ea e nemulţumită că nu primeşte suficientă afecţiune de parcă bărbaţii trebuie să fie roboţi. (O întrebare de genul acestui exemplu este aici pe site)
Aşa că, vezi tu dragă utlizator "mikutsa", problema nu e neapărat de inegalitate cât de superficialitate.
Salut!

7 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

A existat, exista si va exista mereu.In general, ca o treaba sa mearga bine trebuie sa fie cineva superior altuia.Si asta nu e neaparat rau.Barbatii sunt capabili in anumite domenii, sunt asi, dar si femeile in ultimii ani au demonstrat ce pothappyPana la urma mereu va exista acest razboi al sexelorhee hee

| Denisa a răspuns:

Pentru ca barbatii se considera mai supremi. Pentru ca istoria inca ne "bantuie". Dar nu mai e mult pana cand femeile vor fi egale barbatilor.

| Gigiku a răspuns:

Va exista in totdeauna.

| ioandreii a răspuns:

Fiindca nu sunt. Primul lucru care trebuie sa-l faaca femea e sa scape de complexe, sa renunte la orgoliu si sa realizeze ca sunt diferiti pentru a se putea completa nu inlocui.
Dumnezeu a facut omul barbat si femeie, diferiti, tocmai ca sa aiba nevoie unul de altu si aceasta sa-i mentina impreuna chiar si atunci cand egoismul sau mandria ii va desparte. Eu cred ca, e mai frumos si mai cuminte, fiecare sa-si vada de ce are el mai bun si sa puna in valoare si sa lase comparatiile, fiindca dor si aduc dezbinare.
Apoi toate femeile sunt egale? Aveti grija sa nu rameneti singuri si mahniti!

| RoCkKiD a răspuns:

Ironia e ca desi cateva femei s-au ridicat in picioare si au inceput acea "lupta" sunt multe care inca accepta dominatia masculina explicatiile ar fi multe. una din ele ar fi cea religoasa, Dumnezeu a hotarat ca barbatul trebuie sa fie capul familiei, alta explicatie ar fi cea care iti sare in ochi zilnic.societatea.chiar daca au dreptul nici o femeie nu se vede presedinte si ma indoiesc ca in cazul unei candidaturi feminine ar vota-o.

| curcubela a răspuns:

Sincer, nu stiu daca exista intr-adevar o inegalitate sau doar vrem noi sa o facem sa existe... Femeile, e normal sa se simta uneori inegale fiindca trebuie sa recunoastem ca de-a lungul istoriei au avut cam multe de suferit. Barbatii la randul lor, si-au format impresia asta ca noi vrem cu orice pret emancipare cand de fapt poate nu e chiar asa...si uite asa ambele sexe alimenteaza ideea asta de inegalitate si in acelasi timp un fel de conflict care dupa parerea mea nu isi are rosul.
Concluzie: nu exista inegalitate, dar nu exista nici egalitate. Pur si simplu femeile exceleaza in anumite domenii, situatii, planuri in care barbatii sunt poate mai nepriceputi, iar barbatii la randul lor exceleaza in anumite domenii, situatii, planuri in care femeile sunt mai nepricepute. Si uite asa se compenseazahappy

| mihaitza_5454 a răspuns:

Mda barbatii se considera superiori dar. tot femeile au mai multe avantaje( cele care stiu sa profite) asa ca in ochii mei eu un fel de doua feluri(lol) un fel de ying yang