| TeQui a întrebat:

De ce se spune ca Romania e o tara slaba si saraca? am auzit de la multi.( majoritatea din afara) ca Romania e asa. dar pana la urma e tara noastra ar trebui sa ne mandrim cu ea. insa nu facem decat sa ne injuram unii pe altii in multe locuri si siteuri am vazut ca nu suntem deloc uniti. Ce se intampla in tara noastra?

Răspuns Câştigător
| vlad89c a răspuns:

Romania este in criza din toate punctele de vedere, nu exista destule locuri de munca, cei care lucreaza sunt foarte slab platiti, autostrazile noastre trebuie sa fie gata "candva", asa cum spun muncitorii sefi, si apoi, toata lumea stie ca multi romani au mers in strainatate, si au inceput sa violeze si sa omoare.
Iar dupa parerea mea, tara este condusa de excroci, n-ai vazut ca de abia acum face puscarie Nastase?
Ar trebui sa faca 6 ani de puscarie, dar va face doar vreo 7 luni, deoarece toata lumea minte, se preface si da mita.
Se desfiinteaza spitale, cand noi nu avem nici macar medicamentele necesare.
In plus ca majoritatea oamenilor politici dau mita si primesc mita.
Basescu: "I-am ciuruit"; "Sampanie nu mai avem, ca suntem mai saraci"
"Romania, in momentul de fata, este o tara de mana a 2-a" si muuuuulte altele.
Medicii pleaca din Romania, la fel ca toti cei care vor o viata mai buna, pentru ca, asa cum am spus, salariile sunt jalnice.
Profesorii si invatatorii, care ar trebui sa fie printre cei mai bine platiti, statul isi bate joc, si ii ameteste schimb an de an regulile, acum este clasa 0, la anul poate o sa fie si gradinita si cresa alaturi de clasa a 12-a sau cine mai stie ce aberatii inventeaza acesti oameni de nimic.

| vlad89c a răspuns (pentru vlad89c):

Deci, da, cei care zic ca Romania e o tara saraca si slaba au dreptate, dar avem si noi locuri frumoase, pe care nu le punem in valoare, dar macar avem; si cel mai important oameni care ar vrea si ar putea sa faca din tara asta una de top, dar din cauza conducerii nu se rezolva nimic, in decurs de 6 luni au fost 3 guverne, ce e asta?! guvernul Boc, Ungureanu, si acum Ponta.

3 răspunsuri:
| BlackVeil a răspuns:

Trebuie sa fim mandrii cu valorile acestei tari, nu sa incurajam mediocritatea.Ne c*cam rau de tot daca spunem ca suntem mandrii de mamaliga noastra, sau daca continuam sa traim in trecut.Deocamdata suntem capabili sa ne mandrim cu trecutul nostru, prezentul este crud, iar viitorul sumbru.

| Musique a răspuns:

Poate românii sunt săraci și slabi. România e o țară foarte frumoasă, doar că puțini o văd așa.