| AtateaConditii a întrebat:

De ce sughit? Azi am sughitat de vreo 3 ori.

Răspuns Câştigător
evenso
| evenso a răspuns:

Sughitul este manifestarea clinica a contractiilor spastice aparute la nivelul diafragmei, contractii ce se repeta de mai multe ori pe minut.
Nu se cunoaste cauza aparitiei sughitului.
De cele mai multe ori sughitul apare in urmatoare situatii:
- Distensia gastrica determinata de ingestia unor cantitati crescute de mancare sau alcool;
- Aerofagia (ingestia de aer);
- Modificarea brusca a temperaturii ambientale;
- Modificarea temperaturii din stomac (prin consumul unor produse excesiv de calde sau reci);
- Excesul de alcool sau tutun;
- Stresul extrem, starile anxioase pot declansa si ele un episod de sughit.

Citeste mai mult despre asta aici:

http://www.sfatulmedicului.ro/Diverse/sughitul_5893

| AtateaConditii explică (pentru evenso):

Ai zis ca nu se stie cauza aparitiei sughitului si mai jos ai dat exemple de cauze.

| evenso a răspuns (pentru AtateaConditii):

Cauza exacta nu se stie, dar cele mai deseori sughitul apare in situatiile scrise in primul raspuns.

4 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Cred ca ai mancat prea mult sau cu fofta[si eu azi am sughitat de vreo 5 ori]

| Petroiu_Cristian_1953 a răspuns:

Poate ca ai o pers din neamu tau care si el era la fel