| Gheraru1234567890 a întrebat:

De ce toti oamenii muncesc la serviciu foarte mult?
Oamenii care castiga putin, muncesc mult pentru a se intretine cat de cat.
Oamenii care castiga mult, muncesc mult pentru ca sunt lacomi.
De exemplu daca cineva ar castiga 1 leu pe ora ar munci mult ca sa aiba ce manca, dar daca ar castiga 10000lei pe ora, atunci ar munci mult fiindca e lacom.
Voi ce parere aveti?

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Suntem de parerea ca nu prea ai idee ce inseamna munca calificata si bine platita si munca necalificata.
Cand nu inveti si nu-ti pasa de scoala, calificari, facultati si alte masterate ori doctorate, iti iei de munca orice, unde sa zicem, se plateste 1 leu pe ora.
Dar cand ai invatat 16 au 20 de ani (12 ani liceul + 4 ani facultatea), ai ti-ai dat licenta, mai faci si un masterat de cativa ani, inveti pana iti sar capacele vreo 20 de ani, iar cand prinzi o pozitie de director, este normal sa fii platit 100 lei pe ora.
Asadar, asta nu-i lacomie, este recompensa pentru cei 20 de ani de invatat, fara de cel care a facut 10 sau 12 clase si nu i-a pasat de scoala si calificari. zburdand la petreceri si weekenduri libere, fata de ala care a invatat pe rupe, zi si noapte.
Asadar, daca vrei sa castigi bani mult, invata pe rupte, ca doar asa ai sanse sa prinzi pozitii de bani foarte multi.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pentru ca toata lumea vrea bani. Asa functioneaza societate moderna.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Că interpretezi greșit pe acel cineva despre care discuți, asta este părerea mea.

Răspuns utilizator avertizat
| Gheraru1234567890 explică (pentru Violleta2022):

Sunt de acord cu ce ai zis tu, dar acel director care castiga 100 lei pe ora sa zicem ca el ar avea nevoie de 2000 de lei pe saptamana ca sa se intretina OK(fara sa aiba lipsuri). Cu toate astea el va munci si 50-60 de ore doar ca sa faca cat mai multi bani. De ce el nu realizeaza ca banii nu ii mai pot da timpul inapoi?
Ideea e ca si omul sarac(care nu a invatat) si si cel bogat vor munci pana la batranete tot cam aceeasi cantitate de timp.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Gheraru1234567890):

Este decizia fiecaruia cate ore muceste pe zi, saptamana, luna sau an!
Nu te plateste nimeni in functie de cat ai tu nevoie sa te intertii, ca nu se fac salariile in functie de asta.
Salatiile sunt in functia de pregatirea profesionala, de anii de experinta in acel domeniu, de cat de mult muncesti si de functia de raspundere pe care o detii.

Ideea este ca, fiecare decide singur ce vrea sa faca in viata lui: cat sa munceasca si cat sa huzureasca!