| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU
Voi ce ați prefera - sa aveti un loc de munca unde se castiga bine dar sa fiti nevoiti sa stati multe ore la serviciu (eventual sa lucrati si sambata) si sa depuneti foarte mult efort (fizic, intelectual) sau sa aveti un loc de munca in care se castiga mai putin dar unde va puteti face singuri un program in functie de ce aveti de facut?
Am auzit multi oameni spunand ca ar fi de acord sa stea si 12 ore la munca daca ar castiga spre exemplu 8000-9000 de lei, insa mie nu mi se pare ok. Eu nu as munci atat nici daca m-ar plati cu 20000. Intr-adevar banul e ban, dar sa ajungem sa ne dam din timpul nostru din viata noastra pentru bani. As alege sa lucrez pe 3000 de lei dar sa stiu ca pot pleca de la serviciu daca am o problema...sau sa lucrez undeva la 8 ore, decat sa stau acolo 12 ore si sa ma intorc acasa moarta de oboseala si sa nu mai am chef de nimic. Bineinteles ca exista si exceptii, sunt unii care lucreaza si 5-6 ore si castiga sume foarte mari, dar am vrut sa dau un exemplu mai des intalnit.

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Si eu gandesc ca mai bine un program flexibil dar cu bani mai putini, e mai bun pentru mine decat un program incarcat dar cu bani mai multi.
3000 de lei de luat in mana la un program de 8 ore nu e bine e foarte bine si multa lumea ar vrea asta parerea mea!
Exista si exceptii dar sunt putine ca unii sa lucreze 5-6 ore pe zi si sa primeasca salarii foarte mari, dar aia ori sunt oameni cheie la multinationale ori au ceva legaturi cu antreprenorii si afaceristii care le dau salarii si astfel primesc bani multi pe munca putina.

| anonim_4396 explică (pentru Simpatic):

Exact happy

14 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Prima varianta daca astea sunt sumele despre care vorbim.
adica totusi vorbim de o diferenta de 6000 lei

la 3000 lei duci o viata la limita decentei, degeba ai timp liber.

da, muncesc 4 ore in plus pe zi, dar nu am grija facturilor si a zilei de maine.

| Drimmero a răspuns:

Mereu mi-am pus sanatatea pe primul loc, am un job care imi permite sa imi vad si de viata mea, weekendul e liber, banii sunt ok, mie cel putin imi ajung pentru toate. Nu are rost sa ma stresez in plus, sa imi fac sanatatea vraiste pentru niste bani in plus,, stresul e inamicul numarul 1 si daca ai timp si pentru tine, faci ceea ce iti place, te bucuri de viata. Banii nu iti aduc sanatatea inapoi, mai bine o viata decenta dar sanatos decat bogat si plin de boli.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Evident ca timp mai mult, bani mai putini decat celalalta varianta.
Si eu m-am intrebat asta, pentru ca sunt in aceasta postura chiar acum, am fost si probabil o sa mai fiu. A trebuit sa aleg exact intre ce ai zis tu mai sus si posibil sa mai aleg.

Am ales timpul liber, pentru ca mai am si alte lucruri de facut si as vrea sa nu las lucrul sa ma controleze.

Partea cu evident, este ca... nu o sa zica cineva ca nu ar prefera sa aiba timp liber si pentru ce mai face el pe acasa sau tot felul de astfel de idei. Era chiar intr-o carte a lui Timothy Ferriss, cineva care castiga la 8 ore o anumita suma si cineva care castiga la 4 ore trei sferturi din suma respectiva. Evident ca ar fi mai bine la 4 ore, dar asta doar in conditiile in care timpul respectiv, timpul "pierdut" sau "castigat" depinde de fiecare, satisface o nevoie a persoanei respective in comparatie cu contrariul.

DAR sunt persoane care lucreaza si invers si asa si trebuie sa fie happy Aici este un cerc, o cursa. Nu se cunoaste alternativa daca aceasta nu ar fi existat, insa asta a ajutat la evolutia lucrurilor. Acum depinde de fiecare persoana in parte ce si cum face.

Numai bine!

| anonim_4396 explică (pentru DoarBogdan):

(Am ales timpul liber, pentru ca mai am si alte lucruri de facut si as vrea sa nu las lucrul sa ma controleze.)
Asa as face si eu.

| DoarBogdan a răspuns (pentru anonim_4396):

Important este sa o si faci big grin

Bafta sa ai!

| Mosotti a răspuns:

Si viata unde mai e? Ce face cu banii daca nu mai au timp de viata lor? E o idiotenie sa se munceasca mai mult de 8 ore pe zi si mai mult de 5 zile pe sapt. Ce mai face cu 9000 lei? Altu se bucura de 3000, in timp ce ailaltii se uita doar la cei 9000.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Ai dreptate... exact asa ziceam si eu happy

| LoveSleep a răspuns:

Prima varianta, evident.
Te minți cu rahaturi gen "eu nu as munci atat nici pentru..." ca sa para ca tu alegi calitatea vietii, nu banii, cand de fapt, tu folosesti asta ca paravan pentru "sunt casiera la Penny si ma mint ca o fac pentru ca e lejer, nu pentru ca imi e lene sa incerc mai mult".

De obicei unde e multa munca, nu sunt doar beneficii salariale. Multa munca la inceput nu iti aduce doar bani, ci iti face un drum catre ultima parte din intrebarea ta si anume acele 5-6 ore de munca si sume foarte mari.

| anonim_4396 explică (pentru LoveSleep):

"cand de fapt, tu folosesti asta ca paravan pentru "sunt casiera la Penny si ma mint ca o fac pentru ca e lejer, nu pentru ca imi e lene sa incerc mai mult".

De ce te expremi așa despre meseria de casier?
De ce (după părerea ta) o consideri ceva mai puțin lăudabil?
Oamenii aceea care lucrează ca și casieri pot fi promovați în timp și să ajungă în poziția de șef de tură sau șef de magazin.
Mie nu mi se pare nimic blamabil în a fi casier. Blamabil mi se pare să furi, să faci escrocherii sau să trăiești pe banii altora (exclus cazurile de handicap).

Am o cunoștiință (bărbat) care a început ca și casier și a fost promovat mai apoi ca șef de magazin iar în prezent e manager de vânzări.

Consider că nicio meserie nu e rușinoasă atâta timp cât o practici de plăcere.
Atâta timp cât muncești și îți câștigi proprii bani, meriți respect, chiar dacă ești director sau gunoier.

| Sofer a răspuns:

Nu as lucra mai mult de 8 ore pe zi. La jobul meu actual câștigul este foarte ok și nu fac efort fizic.

| CodrutElian1990 a răspuns:

In comunism era sloganul: Traim ca sa muncim. Eu ma ghidez dupa sloganul: Muncesc ca sa traiesc.

| Furnicuta000 a răspuns:

Unii chiar stau cate 12 ore si iau 2500 lei. Eu m-as chinui sa stau 12 ore pe zi dar pentru 9000 lei si 2 zile libere pe saptamana, cu cea mai mare placere laughing

| Adrian5575 a răspuns:

Nici eu nu as sta 12 ore la munca. Banii aia pe care ii iei, o sa ii dai mai tarziu pentru sanatatea ta. Plus ca nu ai niciodata destul timp pentru odihna, familie, relaxare etc. Si in plus de asta, nu luam nimic cu noi pe lumea cealalta. Un program de luni pana vineri, maxim 10 ore pe zi si sambata program mai scurt, eu zic ca e cel mai ok.
Sunt unii care lucreaza cate 12 ore pentru bani, iar altii stau la munca pentru ca nu vor sa se duca acasa, le place mai mult la munca.