| Shuellen a întrebat:

De ce traim, de ce suntem condamnati la o perioada efemera de tristete? De ce ne-am nascut? De ce iubim? De ce avem nevoie de prieteni? De ce numai avem incredere in noi? De ce?

10 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Toate astea sunt luptele care le dăm aici pentru a putea merge dincolo!
Pa, pa.

| Razvan a răspuns:

Ca de obicei raspund in ordine inversa.Vechea mea manieoh go on
Nu avem incredere in noi pentru ca sunt slabi, vulnerabili.La primii stropi de ploaie ne tratim la pamant si ne plangam.Suntem asa patetici
Prieteni nu exista. Exista doar oameni cu interese comune si aparent cu acelasi drum
Iubim pentru ca ne place sa ne mintim singuri
Ne-am nascut ca sa vedem ce inseamna iadul pe pamant pentru ca mai apoi sa apreciem raiul pe care l-am pierdut
E destula o viata de incercari.Chiar prea multoh go on

| Bacemi a răspuns:

Traim pentru ca trebuie sa schimbam ceva. Fiecare are o misiune a sa. Perioada tristetii ne ajuta sa fim umili. Iubim pentru ca simtim nevoia sa fim iubiti la randul nostru. Facandu-i pe ceilalti fericiti de multe ori ne face si pe noi fericiti. Avem nevoie de prieteni pentru a vedea ca sunt si oameni iubitori pe lume. Avem nevoie de o motivatie si de un suport emotional. Nu avem incredere in noi din cauza rautatii. Atunci cand vom inlatura oamenii rautaciosi din viata noastra si vom sti sa ne imbratisam prietenii vom ajunge sa putem schimba ceva.

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Trebuie sa traim pentru Dumnezeu (Elohim).
Asta e rostul nostru.
http://www.biblestudy.org/basicart/why-man.html
Dumnezeu a vrut o familie si a creat omul.
GOD CREATED US FOR HIS GLORY
(Isaiah 43:1-7)
Fiecare suflet apartine lui Iisus Hristos (Yahweh)
Iată că toate sufletele sunt ale Mele. După cum sufletul fiului este al Meu, tot aşa şi sufletul tatălui este al Meu. Sufletul care păcătuieşte, acela va muri.
Ezechiel 18:4
Adica sa iL iubim, si daca iL iubim iL ascultam.
Fiecare om moare.
Şi, după cum oamenilor le este rânduit să moară o singură dată, iar după aceea vine judecata,
Evrei 9:27
Bucură-te, tinere, în tinereţea ta, fii cu inima veselă cât eşti tânăr, umblă pe căile alese de inima ta şi plăcute ochilor tăi; dar să ştii că pentru toate acestea te va chema Dumnezeu la judecată.
Eclesiastul 11:9
Să ascultăm, dar, încheierea tuturor învăţăturilor: Teme-te de Dumnezeu şi păzeşte poruncile Lui. Aceasta este datoria oricărui om.
Eclesiastul 12:13
Unii merg in rai altii in iad:
Omul alege unde merge, daca iL urmeaza pe Yeshua (Iisus) ajunge in rai evident, daca il urmeaza pe diavol ajunge cu el in iad langa demonii lui.
Nu putem sluji la 2 stapani(matei :24)
http://www.youtube.com/......?/playlist

Fiindcă atât de mult a iubit Dumnezeu lumea, că a dat pe singurul Lui Fiu, pentru ca oricine crede în El să nu piară, ci să aibă viaţa veşnică.
Ioan 3:17-19
JUDECATA:
http://www.youtube.com/watch?v=6138KRaiJsQ&

| KoWalSky a răspuns:

Traim pentru a ne distra, ne-am nascut pentru a ne distra, iubim pentru a ne distra, avem nevoie de prieteni ca sa ne distram mai mult, avem incredere in noi.

| KoWalSky a răspuns:

Onutzu nai dreptate deloc, mie nu`mi ajunge o viata, era tare daca aveam vreo 10big grin

@anonim: nu am mintit

| mistikk a răspuns:

Traim spre a murii si murim spre a ne naste (cred)big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Traim ca sa suferim...asta e ...desi ne mintim precum:
(8 Mai 2010 21:41 )
scofield a răspuns:
Traim pentru a ne distra, ne-am nascut pentru a ne distra, iubim pentru a ne distra, avem nevoie de prieteni ca sa ne distram mai mult, avem incredere in noi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel putin la Bacovia melancolia era generata de vreme urita. Ce-ai patit? E inorat afara si intra norul in sufletul tau?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce nu?