| ellenna321 a întrebat:

De ce trebuie sa facem latina in clasa a 8a?

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Pentru a putea intelege toate limbile romanice. Pentru a invata si a sti cat mai mult. pentru ca e interesanta și frumoasa. pentru ca te invata sa gandesti. Pentru ca te ajuta sa intelegi lumea in care traim. Pentru ca poti face performanta la aceasta disciplina. Pentru ca tot ce invatam ne face mai buni, mai informati, mai puternici, mai pregatiti pentru viata.

| SergiuBoss11 a răspuns:

Pentru ca suntem un stat de origine latinahappy

| Park1Suin a răspuns:

Pentru ca majoritatea limbilor europene au la baza latina,cum ar fi : engleza,italiana, spaniola, portugheza, franceza, etc.

| TheWalker11 a răspuns:

Eu sunt a-8-a si mi se pare o prostie sa invatam o limba moarta. Mai bine ar baga spaniola sau italiana, dar asta e.winking Chiar mi-ar face placere sa invat spaniola sau italiana la fel cum imi face placere sa invat engleza.