| Adriana_8922 a întrebat:

La profilul filologie se bazeaza mai mult pe literatura sau gramatica? Trebuie neaparta sa se dea tezj la latina? Pt ca la mine la scoala nu prea facem latina, in loc de orele de latina facem romana, deci nu stiu nici 20 de cuvinte dar eu as vrea sa intru la filologie happy

10 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Latina o iei de la inceput in prima clasa de liceu.Ai timp sa te pui la punct daca ai lacune.

| AlerimxD a răspuns:

Şi eu vreau la filo şi nu prea ştiu latină, dar mă gândeam să scanez cartea de latină şi să învăţ în vacanţa mare.
Oricum, cunosc mai multe fete care s-au dus la filologie fără să ştie prea multă latină şi tot s-au descurcat.
Acum depinde şi ce fel de profesoară vei avea la liceu, dar atâta timp cât vei şti câteva lucruri, totul va fi ok.
Succes şi sper să intri unde vrei tu. Xoxo.

| -=AleCS=- a răspuns:

Eu sunt ma mate-info, dar din cate stiu profilul filologie se bazeaza pe literatura, teza se da la latina obligatoriu, la o limba straina gen engleza/franceza/germana sau ce limba se mai preda acolo, la geografie cred si cam atat tongue

| MrBeanTeddyBear a răspuns:

Iti spun ce stiu si eu.La filologie este pe literatura, nu dai teza la mate :-> si despre latina habar nu am straight face

| Boo a răspuns:

Eu sunt la stiinte sociale si in clasa 8 nu am facut iar acum am o ora pe saptamana si deja mi-a umplut jumate de caiet cu teorie si tinand cont ca nu am mai facut mi se pare enorm de mult si greu.la filologie faci multa romana.nu stiu sigur de care. da` cred ca mai multa literatura si dai sigur teza la latina si dai si la engleza.si in plus e mult de invatat...cred ca mai bine te orientezi pe altceva. poti sa alegi stiinte sociale. e mult mai usor...si mai relaxant; nu trebuie sa te stresezi prea mult cu invatatul

| ChRoM a răspuns:

La filologie ai foarte foarte mult de citit daca iti place sa citesti ti se potriveste happy

| 13ianca a răspuns:

Buna! Eu sunt bobocel la Filologie si iti pot da cateva raspunsuri.Acest profil se bazeaza pe literatura.Se mai studiaza si gramatica, dar lucruri simple.Si,da,este obligatorie teza la Latina, dar nu trebuie sa-ti faci griji deoarece este o materie foarte usoara. Sper ca ti-am fost de foloswinking. Pa-pa!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din cate stiu se bazeaza mai mult pe literatura, decat gramatica.Si,da,teza la latina este obligatorie pe acest profil.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu sunt in al 3-lea an la filologie! :-) Se bazeaza pe literatura si dai teza la latina!

| AnGeL_1424 a răspuns:

Sunt in al 3-lea an la filologie... :-) Se bazeaza pe literatura si chiar dai teza la latina! rolling eyes