| anonim_4396 a întrebat:

De ce uneori am impresia ca-s urat si alte ori ca-s frumos? Pana la urma cum arat in realitate? In unele oglinzi am pleoapele lasate ( si in unele poze), in unele oglinzi am capul mai lat. in unele oglinzi mi se vad mai accentuat defectele si tot asa. cum pot sa imi dau seama?

Răspuns Câştigător
| asdfq a răspuns:

Materialul din care sunt alcatuite oglinzile nu poate reflecta mai mult de 70-80% din trasaturile persoanei care se priveste. In principiu, nu reusesti sa iti vezi pe deplin defectele sau trasaturile in oglinda. La fel si cu lentilele camerelor de fotografiat. Doar ochiul uman poate percepe toate trasaturile fetei sau corpului, insa si aici exista o problema; aprecierea trasaturilor este influentata de subiectivismul perceperii [ adica de sentimentele pentru persoana respectiva]. Ai doua optiuni, sa intrebi cat mai multe persoane sau sa te multumesti cu propria ta apreciere. In fond, aspectul fizic nu are un rol crucial si fiecare e frumos in felul lui. Nu ar mai trebui sa iti pese de cum arati, ci de cum sa iti pui in evidenta calitatile.

2 răspunsuri:
| WaterDrop a răspuns:

Ia in calcul si urmatorii factori cum ar fi luminozitatea camerei/spatiului, perfectiunea oglinzii, filtrul camerei de filmat/aparat foto. Toate distorsioneaza realitatea mai mult sau mai putin.

Nu ar trebui sa te preocupe asta prea mult.Ii poti intreba pe cei din jurul tau cum te vad ei si vei afla ca esti frumos.

| Carzon a răspuns:

Toate persoanele sunt frumoase...